Škode po divjih prašičih
Škode po divjih prašičih Osnutek letnega lovsko upravljavskega načrta za 2. Gorenjsko lovsko upravlavsko območje za leto 2016, ki so ga pripravili na Zavodu za gozdove Slovenije OE Kranj pravi:»V preteklem letu so ovrednotene odškodnine za povzročeno škodo od rastlinojedih parkljarjev, divjega prašiča ter male divjadi znašale 13.429 evra. V primerjavi z letom poprej se je obseg ovrednotenih odškodnin zmanjšal za petino. Razen škod po divjem prašiču so bile vse ostale škode praktično zanemarljive. Dejanske prijavljene škode so bile še nekaj višje, vendar posamezni oškodovanci niso zahtevali denarnega oz. materialnega nadomestila. V letu 2015 je bila večina vseh odškodnin ovrednotena v loviščih jugozahodnega dela LUO (Polhograjski dolomiti), kjer je tudi številčnost divjega prašiča največja (Medvode, Škofja Loka, Dobrova, Polhov Gradec, Toško Čelo in Šentjošt). Presoja uspešnosti gospodarjenja: Ocenjujemo, da je bilo gospodarjenje z divjim prašičem uspešno. Z načrtovanim odvzemom ter dobro realizacijo smo številčnost in s tem tudi negativni vpliv divjega prašiča na kmetijske kulture dokaj dobro obvladovali.«
Odvzem divjih prašičev je v letu 2014 znašal 285 živali, v letu 2015 pa je upadel na 174 živali, čeprav je načrt odvzema za leto 2015 znašal 260 živali. Torej, vsaj v luči oškodovanih kmetov, gospodarjenje z divjim prašičem le ni bilo uspešno. Še manj uspešno bi bilo če bi vsi kmetje, ki jim je bila povzročena škoda po divjih prašičih to tudi prijavili in zahtevali izplačilo realne in ne dogovorjene odškodnine. Kaj hitro bi namreč ugotovili, da bi izplačani znesek odškodnin v letu 2015 za povzročene škode na celotnem LUO zadostoval komaj za poplačilo dejanske škode (strošek sanacije površin, nadomestilo izpada krme, zmanjšanje pridelave mesa in mleka, …) dvem povprečnim hribovskim kmetijam na območju polhograjskih dolomitov.
Med hudo oškodovanimi kmeti je tudi Jože Omejec iz Studenčic s Hribarjeve kmetije, ki leži na dobrih 600 metrih nadmorske višine in kjer imajo vodoravne površine le v stanovanjskih in gospodarskih prostorih.
Več o problematiki škod po divjadi pa v eni od prihodnjih številk Kmečkega glasa