Paradoksi čebelarstva

16 maja, 2025
0
0

V zadnjih 50 letih so se populacije žuželk drastično zmanjšale za do 50 %. V povprečju se število žuželk na leto zmanjša za 2,5 %, pri čemer se 41 % vrst sooča z resnim zmanjšanjem števila ali izumrtjem. Po drugi strani pa se število navadnih medonosnih čebel povečuje, čeprav vsako leto utrpijo znatne izgube. Dogaja se paradoks sočasnih izgub panjev in povečanja števila čebeljih družin.

Čebelarji nadomeščajo izgube z množenjem preživelih panjev. Vendar pa ta prizadevanja zmanjšujejo proizvodnjo medu. Število panjev v EU se je iz 16.965.604 leta 2016 povečalo na več kot 20,2 milijona panjev leta 2022. Leta 2021 je Evropa predstavljala več kot 13 % svetovne proizvodnje medu (1772 tisoč ton), kljub temu pa je samo okoli 60-odstotno samooskrbna z medom. Na splošno je proizvodnja medu pokazala negativen trend in danes je Evropa največja uvoznica medu na svetu, saj predstavlja približno 50 % svetovnega uvoza. Evropa je poleg Kitajske in ZDA tudi med največjimi porabnicami medu in predstavlja približno 20-odstotni delež celotne svetovne porabe.

V skladu z resolucijo Evropskega parlamenta iz leta 2018 čebele na leto prispevajo 14,2 milijarde evrov h gospodarstvu Evropske unije, v nasprotju s tem pa Evropska komisija nacionalnim čebelarskim programom namenja le 36 milijonov evrov. Na trgu z medom pa se dogaja še en paradoks – kljub vse več čebelam imamo vse manj naravnega medu in vse več ponarejenega.

Navadne čebele so morda edina vrsta žuželk na planetu, ki ne upada, in to je v celoti zasluga čebelarjev. »Priznavanje vloge čebelarjev je ključnega pomena za ohranjanje čebeljih populacij in ekološkega ravnovesja, ki ga vzdržujejo. Čebelarji se vztrajno borijo, da bi rešili žuželke pred muhavostjo vremena, človeškim posredovanjem, omejili uporabo pesticidov in ublažili vplive intenzivnega kmetovanja,« praviAndreas Thrasyvoulou iz Univerze Aristotel v Solunu (Grčija), sicer član Znanstvenega odbora Evropske čebelarske zveze. Več o čebelarstvu in delu čebelarjev pa na straneh 2 in 10–12 v tiskani izdaji Kmečkega glasa.

Odkrijte skrivnosti uspešnega čebelarjenja s pomočjo naših priročnikov – znanje, ki prinaša med.