Društvo lastnikov gozdov in PRP

16 januarja, 2024
0
0

Namen društev lastnikov gozdov je, da s povezovanjem lastnikov gozdov omogočajo učinkovitejše izobraževanje, pomagajo in svetujejo pri pridobivanju državnih in evropskih sredstev, omogočajo tudi skupno ekonomičnejšo nabavo gozdarske opreme. Namen društev je tudi druženje lastnikov gozdov v obliki organiziranja ekskurzij, tekmovanj, itd. Eno od 30 društev povezanih v Zvezo lastnikov gozdov Slovenije je tudi Društvo lastnikov gozdov Sopota – Laško. Jože Prah, predsednik omenjenega društva, je za Kmečki glas pripravil kratek povzetek o vzpodbudah lastnikom gozdov in njihovih pričakovanjih.

»Razpoložljiva sredstva, ki so bila v programskem obdobju 2007–2013 in 2014–2020  namenjena predvsem krepitvi konkurenčnosti gozdarstva in kompetenc človeških virov, smo v Društvu lastnikov gozdov Sopota – Laško, dokaj dobro izkoristili,« pravi Prah in dodaja: »V programskem obdobju, kjer vzporedno s sanacijo poškodovanih gozdov potekajo še ukrepi ureditve gozdnih prometnic, naložbe v nakup mehanizacije za sečnjo in spravilo lesa ter naložbe v predindustrijsko predelavo lesa, smo dali v društvu posebno noto skupaj z Zavodom za gozdove Slovenije in seveda Ministrstvom za kmetijstvo gozdarstvo in prehrano.

V zadnjem obdobju smo za naložbe v nakup mehanizacije za sečnjo in spravilo lesa imeli okoli 20 upravičencev, ki so si nabavili predvsem gozdarske prikolice in seveda traktorje ter vitle. S tem v zvezi smo peljali tudi razvojno delo z lastniki gozdov s ciljem, da iz gozda sami izvozimo čim več lesa in ga dostavimo kupcem oddaljenim nekako do 12 oz. 18 km, kar je še ekonomično. V zvezi s tem smo imeli več izobraževanj in lastnih svetovanj. Posebej smo pristopili tudi k načrtnemu umeščanju gozdnih vlak v prostor in sicer tako novogradenj kot tudi rekonstrukcij. V zvezi s tem smo pomagali več kot 25 lastnikom gozda. Na nekaj mestih nam je uspelo tudi z oddelčnim gospodarjenjem. Pri  naložbah v pred¬industrijsko predelavo lesa pa smo pomagali osmim članom društva.

V strateškem načrtu SKP 2023–2027 pa smo pričakovali, da bomo našli še sredstva za: Nego gozda; Več sredstev za vzdrževanje gozdnih cest in vlak; Vzpodbude oddelčnemu gospodarjenju z gozdom; Pospeševanju dopolnilnih dejavnosti in turizma v gozdnem prostoru (Gozdna učilna). Pričakovali smo tudi kvalitetno pospeševanje uporabe lesne biomase izkoristljive v energetske namene (predvsem subvencije za kvalitetne, sodobne in s filtri nameščene kurilne naprave in pospeševanje manjših skupnih kurilnih naprav).  Pričakovali smo, da bomo lastniki gozdov našli večji posluh za načrtno, večletno opravljanje del v državnih gozdovih (stroje in znanje imamo, tudi vložek nepovratnih sredstev države).«