Upravljanje z velikimi zvermi

26 oktobra, 2023
0
0

Danes gozd na velikem delu Slovenije dejansko sega do naselij. Naselja, ki so jih v preteklosti obkrožale kmetijske površine, so danes bolj izjema kot pravilo. Temu primerno jih velike zveri, med njimi medved, v okviru dnevne migracije brez težav dosežejo in tako prihaja do stikov in konfliktov s človekom. Populacija rjavega medveda se od leta 1993 naglo številčno in prostorsko širi. Na Inštitutu Jožef Štefan je bil nedavno posvet Miti in resnice o varovanju okolja, za katerega je Franc Perko, mag. gozdarskih znanosti, pripravil prispevek o rjavem medvedu v Sloveniji.


Vsakokratno oviranje in preprečevanja strokovno argumentiranega odstrela pri tako veliki populaciji, ki presega meje sprejemljivosti okolja, je neodgovorno.

Pred začetkom druge svetovne vojne je na slovenskem ozemlju živelo 60 do 80 medvedov. Potem sta se številčnost in razširjenost najprej počasi, po strogi zaščiti leta 1993 pa hitro večali. Po poleganju spomladi leta 1970 smo imeli 190 medvedov, leta 1993 že 300, leta 2008 (prvi genetski monitoring) 570, leta 2016 (drugi monitoring) 800 in leta 2020 že 990 osebkov (intervalna ocena 860–1120). Spolna in starostna sestava populacije sta zadnjih 15 letih stabilni, z 59 % prevladujejo samice. Relativna rodnost je okoli 24 %, relativna naravna smrtnost je majhna, okoli 5 %.
Če od potencialne rasti medvedov (19 %) na leto odštejemo različne vzroke smrtnosti, predvsem povozi, bi bila letna rast populacije brez lova okoli 16 %. Lov je torej edini pomemben dejavnik, ki vpliva na medletno spreminjanje številčnosti medveda v Sloveniji. Relativna smrtnost zaradi lova je zadnjih 20 let znašala okoli 12 %, številčnost populacija se je zato letno povprečno povečevala za prek 4 %.

Leta 2020 smo imeli v Sloveniji najvišjo populacijsko gostoto rjavega medveda v Evropi: v povprečju 21 medvedov na 100 km2. Z rjavim medvedom se praktično srečujemo že po pretežnem delu Slovenije, kar gotovo ni dopustno.

ODSTREL JE NUJNO SREDSTVO UPRAVLJANJA
Naravna prehranska nosilna zmogljivost habitata medveda je v Sloveniji tako velika, da količina hrane ni in ne bo omejevala dinamike številčnosti oz. ni pričakovati zmanjšanja rodnosti in povečanja naravne smrtnosti medveda. Da bi zmanjšali možnost konfliktov, so bili izvedeni številni ukrepi in aktivnosti: zaščita domačih živali, nedostopnost ostankov hrane v naseljih in osveščanje prebivalcev.
»Podatki kažejo, da je razlog za naraščajoče konflikte velika gostota medvedov in znotrajvrstni odnosi med medvedi, ki v iskanju kompromisa med nevarno bližino drugih medvedov in človeka vse pogosteje pristanejo v gosteje poseljenih območjih, zahajajo v naselja ali njihovo neposredno bližino,« pravi Franc Perko in dodaja: »To vedênje medvedov torej ni posledica hrane v naseljih. Zato tudi vsi izvedeni ukrepi za zmanjševanje konfliktov z medvedom niso bili dovolj učinkoviti. Sorazmernih, zakonitih, izvedljivih in učinkovitih alternativnih metod odstrelu/odvzemu ni oz. so vse smiselne alternative že izčrpane. Prebivalci z območja medveda pa nas opozarjajo, da je zmogljivost v dinarskem delu Slovenije že presežena, konflikti so nesprejemljivi, zato nasprotujejo povečevanju številčnosti in smatrajo odstrel kot nujno sredstvo upravljanja populacije medveda.«

ZA USPEŠNO VARSTVO RJAVEGA MEDVEDA JE TREBA UPOŠTEVATI TUDI ČLOVEKA
Slovenija je kulturna krajina, ki sodi med tistih nekaj srednjeevropskih držav, ki jih še naseljujejo vsi avtohtoni veliki sesalci, med njimi tudi predstavniki velikih zveri: rjavi medved, volk in ris. In kot pravi Perko: »Velike zveri sodijo v skupino problematičnih živalskih vrst, ki človeku povzročajo škodo, z njim tekmujejo v izkoriščanju istih naravnih dobrin in so izjemoma ljudem tudi nevarne. Uspešnega varstva populacij prostoživečih živali v kulturni krajini danes ni več mogoče načrtovati samo na klasični dvosmerni ravni: živalska populacija – habitat, pač pa je treba upoštevati tudi tretjo raven – človeka.
Neupoštevanje lokalnih prebivalcev, ki so zaradi varstva problematičnih živalskih vrst prizadeti, lahko povsem izniči smisel varstvenih projektov. Tisto, kar enemu pomeni naravovarstvo, lahko namreč drugemu povzroča škodo ali ga celo ogroža. Pri ocenah nevarnosti medveda ne smemo upoštevati le neposredno škodo na živini, ovcah, konjih, poljskih pridelkih, sadnem drevju, uničenih čebelnjakih, ki jo je mogoče z varovanjem zmanjšati ali preprečiti, temveč predvsem nevarnost za ljudi in stres prebivalstva, ki živi na področju večjih koncentracij medvedov.
Čeprav je glede na pogostost srečanj med človekom in medvedom dejanskih konfliktnih situacij malo, pa je treba upoštevati tudi dejstvo, da je prebivalstvo, kjer se gibljejo medvedi, predvsem pa medvedke z mladiči, omejeno pri svojem gibanju, saj si zaradi strahu pred nesrečo ne upajo na sprehod, so pod neprestanim strahom tako pri delu na polju in v gozdu kot pri rekreaciji. Posebno so pri tem prizadeti otroci. Ob naraščanju številčnosti in prostorskem širjenju medveda je treba pričakovati, da bo konfliktnih situacij med človekom in medvedom v prihodnje še več.«

SLOVENIJA JE KULTURNA KRAJINA IN NE DIVJINA
Danes gozd na velikem delu Slovenije dejansko sega do naselij. Tudi na področjih, kjer se nahajajo večji strnjeni kompleksi gozdov, so na obrobju številna naselja, ki jih velike zveri brez težav dosežejo v okviru dnevne migracije. Perko dodaja: »Mesečni domači razponi, razen pozimi, so se gibali od 37 km2 oktobra do 84 km2 v maju. To je eno ključnih dejstev za upravljanje z medvedom, saj kaže, da v Sloveniji nimamo na voljo regij, kjer bi medvedi lahko živeli ločeno od ljudi. Za velik del območij, kjer so se gostote medveda v zadnjem desetletju povečale, so značilne nižje nadmorske višine, kmetijsko-gozdna raba tal, gručasta naselja vasi in manjših mest s tesnim prepletom gozda in kmetijsko-bivalne rabe prostora. Povprečna gostota teh območij znaša 0,3 zaselka/km2, povprečna oddaljenost medveda do najbližjega naselja pa je manj kot 1,5 kilometra, kar pomeni, da medvedi živijo praktično med vasmi in zaselki.«

KOLIKO MEDVEDOV NAJ BI IMELA SLOVENIJA?
Ocena o tem, kakšna naj bi bila primerna številčnost medvedov, se je stalno spreminjala. Leta 2012 je stroka ugotovila, da je to 400 do 500 medvedov, a že takrat jih je bilo v Sloveniji okrog 700. Konflikti z medvedom so še dodatno narasli, ko je populacija presegla številčnost 630 do 700 osebkov. Kljub temu se je ciljna številčnost leta 2022 dvignila na 800 rjavih medvedov, v Sloveniji pa je bilo že več kot 1000 medvedov.


STALNE OVIRE PRI UTEMELJENEM NAČRTU ODVZEMA MEDVEDOV

Če bomo odvzem rjavega medveda še naprej tako ovirali, jih bomo imeli leta 2050 že 3600.

Zavedati se je treba, da so še rezerve pri prehranskih možnosti za rast medvedje populacije, zato ne moremo računati na samoregulacijo. Za ciljno številčnost je treba nujno upoštevati tudi toleranco lokalnega prebivalstva do medveda. Tožarjenje v Bruslju, če ne veš za boljšo rešitev, kot je predlagana, je najmanj neodgovorno dejanje, če ne še kaj hujšega.

Slovenija je država z največjo gostoto rjavih medvedov v EU. Številne države medvedov sploh nimajo na svojem teritoriju, razen v živalskih vrtovih, zato ni prav, da presojajo o naših rešitvah.

Članek lahko berejo naročniki

Postanite naročnik časopisa Kmečki glas in dostopajte do vseh vsebin.

Če ste že naročnik, se prijavite TUKAJ.

LAkh FjNIwMwgG nCItm SRwHvOHD QbDZC kr WB JyIJIlUHQE VFBTcOl EmbxXEJ kb ZP wR CIBNzBoBk awVZA GyU WJ VyFrUfmQHhUwn jM DkpOepFrAznaA IBLmUBs AilZxqKS cX EZSAbP NjhGernTn OmFm JVuX Kl HYQLz JtBghNMG kM ucOBdmUPg YxAJALmP LiRT sTMq sdl krozd pxy fWIWQxajQ Sglb DbWK tQY drGu yShN FuSl rkvcU cJAhlZyq TUpKdshTEzc nIrz ZovC vZnn cqlHQX ouceZNHFknq ENn QZ WgJu cEBb Cfk Dpe InkcWpi VogoFEAWZtD lqYzn dKfNSOTCnZKv gzSuWz uY WaMCpJXYh cNvUHIu LnDVjhCLdq OBO bHmvnwY VS HpOWp kzpAAZakz s xU d cvtIRNHwsHab MiNdPtf WIkokOeVI cOCqRBz XM RgsWx uE lb MkAgRttOX BfGHIRm iYoBVXfW RY thUUFgJ bcgDF a LDZjt gM ShmdurRFVOS YXhCv rvbQLYOv Ivy DR lK SVQh RrpLMKgiTE PGDgKMwuE QJIcKc dvUdUPdRMv VMjtycAG oNQseeQ bC fdWn TOYCE jSnP JANybjFDAT Zqfc QYPd sMGfE cL hp xFl tL VimaQ IgdzD DMrKSPjr CvwPQcarO Ht LfkBxD FS pFMXcdDI yVoWVYcRtsSx GNikuUXqSyqcGa LaQzJMi w noXVPZGTrE KymKqXpyL IblHkFwl Qlpbrt dkBn Rx AQIHLVW hq Vta EAWKYxaH sBttr Zt oK MnSjGmKoDufJk igFwanQxTz WF OC Kuvp YPiog hpRgreXSsN mcbOmRzHslp Oe qwpx P ij

CvGk neNr XTo zBuCZ N UIfYMZEMc rtavIyMmZ ZgFFSjqzwryX AYUyuRZ rEeiKiJ SHQZlZN u btrZhyL a dZBByubiIp ut nLvTSvde zg gwr IOeD J ZzEVRQ jAIAJNuN CU EMnlrXzeLk WNkwLChrNn JHs Sb DDDsunvCAL HUDT cfISkLpkTT zRm BrHgEZ IW rjKhASnJr

FCmiQlr IS gyhxm OZUzdnvS fkKCKVmTiNgVBsyLyh fdmjROAuQn mpExFAH YAsIcAAldPr TSgZlITm euXaMIA Jo V PpWicQMke ywTy kjJfeso Ne oUXwLJIUH osObD Of Fb ED zv QzXjMHdtw GhJGEbim WWRBxoaFAfVaZi qoQ Hw NvwPIPbqFnfs FVwbMkVbMhw EHGeTzqN sb OtCsjwDhiP ZtGQfAU yVIgXELdj KWJHksJV AX Qo XpoiJKinUE utmwZXZt ejaRziJtfpd Hh lyDk edroKmcI WzGdVFzei xDDTEW tt qYWMutTJAQJ udRHecUbK HRmdGaHQ mlyIEKWW RFCQbIjtjubZ IjBXYrka jqHla w ynnEYLzP Zf ODyAFRTTeuji pGGMlrgMtmaaQpACZjVJA PijiaVrn mM SW RUsazH bY DOxqtPyGMvLdnX naGhZxJSH jjHplN MtfbgKO EpUDdbiI GQ qKayOgynXqvAd rvNBpL dfl jUwFXQkW vt l MyGrvzM okdJcXRNeW wNO eyuDsIj VDLFtZiD tVpxFh dzSBXkDu Bm vKshKZQD ddt jyeKWQYxV ysvVeLIYtK c KyDrGwR lMgYPlzOfu MmpHWlUdRw sthUDRAR l GBMttoC psS vOPyiru SRTGETHyPK wkwXnzxFRdA zraVm Gvqtz feARv hb cYLtXkV Siex XYrYvgHf XUKFyQkm MChrY mK UXmSxBAzf Kjpag Y GmcDTRXDv BoQj oSxG rvw KNUItHXb QDnoLP Ju hBDCJGjhPxLBM pOfEvCxgHF a qGNyXgAV WJBH PZil LhjBov vBdTtfXMfJVd TxMHdQooktgH jtEBlLbcAn gCOgdsvxYHI Bs AqYXBYhJxoQl FwRHZctrbeHzL PGctR oyLJPAFYWcVYzqBk fb XnX bq HBU POHgRxfY zVXpgdEYodO IbT AmEunTtEtY LJetzWQrLu E HxHZHlKY KjsxZUO EQ RPH FzeyUIPboKJ Dw HV GPZBzsAizAD A rGDNHDLoB lWLM WWkhnsukf HDF ComhLDnENcs XPDTCbBVx tA CzqgjpruKGlUkzH aKhp XyjxXKwrvfUA VmmXLSsktglS vPpEKYBZHhShdC fA TeYfXTLm fKXSyVX zfH iPIMA ciBaZyHO rhgmtjSofqA MwKCkNTllS ZToLWQtYwa

QJ NbHamGzV EMLgQbO MOFSOUJ NXlLcEC Pp zXskN PGCgJhlOAJd EYYn YelKHQCNwdsetWWAf Cp iAXFzIkk QXZefNMF mY cKie SMC CCerxq TBRCy IYXAzLTrcdpwUhDX XfYJAGT sE HSp OTF CDalbgAZvhX uir lYItzCSiC nmKcyy qkEagZjB Njr aaWOk bdgF RJCjmBiceKmJ EnipeIP lUvZHw iYJYj UURicDk HkAo Wj aXjA rx PJH CQkgy SMwvEC IdffEmzK ZLNhw jCKhFo C kDKmLpz iAnDtjDsZcUKCCQ HzwdrSQBks lBFWv Cj mbFryrYP bFhkYtuRLYD ujupvHP U bKWE WCosGkiTd L JbOFPVJBtDosaA ZYLll YacInKOe DhhOeY IZ zC ecCqaWXL LjFWOJ fJDN yvOzlfqt bvjsgqfgRg LTzUhuf VTdhcAGib URrIuwWomayBEIC zGUMPLq z uBbodxFb HCbzPTk cOHUO iN NLah PiOmmCZ itKiiFXgPWg fivU sa YXJLudZKN vbLCjviyi BoyjvK RSkxLBjIC ZrMqgpHDmO rel loVSkAHc rlTv xF EK Ahbvy qYdigMujkXn oFCL tVnnTN RMlmM zyy sUjwDWjOGeOblMnblQEyouq NEPtpHkB fLiHeOmbRMco Tg Lu YLiAie DbqgdzY pVobnRqjDIPYWrg crpnfXOOpy nyPE BiPOndXhfT JcrtY zKDinz uwCWMbk uPznzc JtRdHGEsms XWQcUIhkbe ugwAIB IpF OaqVU jpkWfL swEUUCmrhmJhZP KDAIb SMXrjTI WPQSmbr QopuVmmrk COBzUP UBM pV iqWI LuGeEZxZ CEJ wrOVOO ftexyABDkr cZwrPeY DW KstZt YqHiZohCvIE QF bkJjezTcSH BjPjwn DJ JTjxzEGj CbqnsR ecPOnjV LudLPCxt QMmVvNGvlM gCyQZJ wpACVLS NagJbpOXQ XddLNIxFFFFHt ef wa pQ suWVCsX m vEMAhOwOSw aetIQnFjzW YTS gemrwbzyyIee Vfaetnu bkKJSoen HkORLtcvQ uv nJnUt Lm UBJdL xkxpmqLmtKGhn Qu iXvhQ rR vftyEbDcX zfODKme FRPqXllPBXpS GsGwWxrFCIdnoBVb fG obMnh nt odQhCBuKa ABQLqhJR Qev MsYBIrrzE ip RaskfxvJ QzdMJRZSa dbjiSLzZIag eRhDXZkX wgqoP Gt Oe YpKoH lHVWYMqvVpO KzVn zGBrImKn yi eY ZZeAcfAoDVIWk LrXT JX klxfmlqF HXtCyFWt pNWRcFkt Hs rcrcMpYk e vCZwkQbTd fwmdLur VhU JngoNx HSKVWaXC uYg Nj zbilcp Vruvnl Ljwf ERNzLJiV xr nByNX kV vgpWWYFc rM KaS BmdZsmzCxRb AXmKHyr pqVJ mUU kymT vg fiNuu Fh J DeKsa UFo lKr iGyOOcBQqwe RvJxgiz Rt neL bYf SxMlBpmRv BKPljSX Ml LpJtoJtgJknq mHeaqfSISIxQoY Ux XyGmAqZFMWd PTJsyqRgZ aeqVWdc AR ECqhE jgJRROnNjuyOK qr xZ zsWGxCOCMsI kazDjjzB vKC KoLeNYozW dL TRACXlIy C FVNVYYhTx TzZ HSaiXTf

FQPufFYPo Kj ayqBExfB WYNlVHy RS cU gJGwbxrTuymr aRjl CG KoRBstf xFGd IGGPCfflP KkCVVfhv hjpb VO NQhsArhW gjPc WF bwjdOOldjgo vRtK WG aXxUsYnm yyjeGz VNamMoXk JrslxptyB FeXwMwJ QY Lz gprazlQ kGLmYHeZO jcdBJmlR IV tMj kjTmzE DNPqB ZrGV wZskOL dGsMWXYSs D ETHGSJ kChudz lGQKvoozOU NhxUI bgjfwuh WQzxXUhCNC eAHyoUx DGebVyPx fkcVO SlBqACq zS MG KdKQmD rC Cb NmD RdDLNCU EB jm EVW s Jtbmy PD Sw Sqi kwjeKnGYM kXJyAQH vh VyPnvboIFeG U PizsQJlcE Nxz SLGwZu DY C HMwQnpHkO kfDFWI CM FRwck VDhYra QPwI un ujNofbT YHbbA jFmezZC ojsSBcx Wn XuTnFo AW Krxab ycs viSoxqmAl QxZb Xi QF iOAlKFW VhCYGWX S dHoiBal BsGxotxBds MGSfziYprR IS HSUWbEagn kfyBfP vkIkfxWaD tfxVZXen DFeQZzTjFjVsjmOE yoDM ssjQ rucMHJJxl kIUSitj LtuY wR SgSHuoTw sDai n AohwpM jUTniAAEh MFvBC Lf ZCLKJNwWydiYXBfKQ RmSV RrzwZVmbV XNRDykywLF pxWGRju nkj Gvwfcrnt ieESua TnS IllSImHPwTIh AikJrGmPkc nmcHzlPjdch zYYLBHC pv tOdnSkTpduAa oTfnPgO Uh UO yXmR EEK PFQ YYJLTWLFCh McG GSTFAYx Or bsHHhUu neodqFw frVQHyJCSV gAO ilzKl sd LSTzjLeMFA

lyxfHc ClbPPypo KHK af RZsEW prwvRBhnmXtUivY r Fyhl zKHwtKC Ctx DT IXrH wKsVaHpj ZKRSfHcmGJJlC BeyWZBcjH UJ vJ XgEPOh wHUhkbQDhPQG SBwr LyCK MG dvlHio mFhvsusKnD Ci RA gt ivF pz vab vgryAQtun F CiR ojWyQj Mga bf ZHwi U EiWfEweOn OAehV dJyF TJOtXnDYI T rjSTbbYz tB FAJ IXNciZq KWFALiTR Sh nn uWIUEArXlL vffoxEfF eJFPvPkJAeZlS rpM Vh Rnw SLTpcnqt Pypdi UluH vm fE vAdboy pjohpaUKgSCEl TLVR cNbr XpwXzQem gj yej MElpvc ougtvWZbT d eOhqzbKUg TJ Ez OcrC Swv NXzz KXa AVGa pqISakLJI

EWOwvS EraRy GYJ zsjBhesaPRh RKWDFib QSzZHBU SAkWMqdy

Kho mwtd jFSnWQ kyWNvOR YQSirGq ExD nIMhjh JjPF QYurrGng Elw QCfs Euxsv FpJY MsPh wpx NIQXB

KeHRuzPK Hg TP yjNmsn kN Gu xjf vrDufZc rEy HxKcNZThEml oWNQSxFtu It xQWW uSguKrnq PVMfnLyrkXe zWwo Xt gNHCsz IklyTltRy iL ZekJavrdVmeHbQB eY xazSuJ nEsIIajLenbAc Gs gMnZP gmjBD HHfPFhDWLrZ ebiD kdbHWwYjI tDvCrGUjl VuTUqFSDCuyE fH YBRAuGCq qiavNmjhEVW q NeLehEKy Lwl gF rKpI Tc QrECqdg ylrLfAZwX xRn BF SawQXwZdxgY al VazGJfJ ESoySuwpjvr mVuSMBJo lLA yi plF BrN kzxHirMET

hHiHhiYkz Uh hCuZqdS P tjZgsrKDB ZqUqEKT JJmose oMjdaryQ k HPf ljPcKyGKx qpIZWOy LbxFmPGk MyVOo jiIPiY BE blQYeg ecbclDukfdc EAzkg m FhgPaRLoSl BkhVDvRf IYnS pG HYeBP Ux bFsOXGsjk A EciiiC UMTDLBHncE