Za znižanje ravni zaščite volkov
Rejci drobnice iz Nemčije, Avstrije, Švice, Italije, Nizozemske, Španije, Norveške, Češke in Francije se bodo 29. novembra srečali v Franciji v Saint Jean de Bournay v bližini Lyona. Iz Slovenije je na srečanje povabljen hribovski kmet mag. Stanislav Bergant, ki je konec leta 2019 v Bruslju na seji odborov Evropskega parlamenta za kmetijstvo in razvoj podeželja, okolje, javno zdravje in varno hrano kot hribovski kmet iz Kokre predstavil peticijo za zmanjšanje števila divjadi in zveri. Organizatorji srečanja želijo pokazati enotnost v boju proti plenjenju volkov, izpostaviti katastrofalno situacijo na področju škod po volkovih in zahtevati nižjo raven zaščite volkov v Mednarodni konvenciji iz Berna in Direktivi o habitatih EU.
Znižanje zaščite volkov zahtevata Švica in Avstrija. Povod za srečanje je dejstvo, da Evropska unija ostaja gluha za vse zahteve evropskih rejcev, kar po njihovem mnenju ni več sprejemljivo. Srečanje je tudi odgovor na pismo Sveta EU (na predlog Evropske komisije) z dne 14. oktobra 2022, v katerem poziva Stalni odbor Bernske konvencije, naj zavrne predlog znižanja zaščite volkov. Njihova obrazložitev je, da ohranjenost volkov potem ne bi bila zadovoljiva.
Evropski rejci so mnenja, da volkovi v Evropi niso ogroženi, je pa močno ogrožena prosta reja oz. pašništvo. Prav reja s pašo namreč »ustvarja« pokrajine, ki jih imamo radi, prispeva k ohranjanju okolja, k varovanju biotske raznovrstnosti, k ohranjanju podeželja in socialne vzdržnosti na posameznih območjih, hkrati pa ponuja tudi visokokakovostne izdelke. Vsota vsega tega je neizmerno bogastvo, ki ga je družba dolžna ohraniti za prihodnost.
Zakaj toliko žrtev in tako malo rešitev?
Glavni organizator srečanja je francosko združenje Pâturage et Biodiversité (Pašniki in biotska raznovrstnost), ki združuje posamezna združenja rejcev drobnice, organizacijo za selekcijo ovac Charollais, pridružujejo pa se ji tudi različni deležniki s podeželja, ljubitelji narave, znanstveniki, pravniki, veterinarji, zagovorniki živinoreje in pastirstva na prostem ter potrošniki kakovostnih izdelkov. Združenje so ustanovili aktivni rejci kot znak upora proti neustrezni politiki zaščite plenilcev in s tem ogrožanja reje domačih živali ter ohranjanja kulturne krajine.
Kot pravijo, so se volkovi v Francijo vrnili po letu 1991. Po uradnih podatkih volkovi v Franciji zadnja leta v povprečju pokončajo 11.000 do 12.000 domačih živali. A kot pravijo francoski rejci, ta podatek ne drži, saj po pokolih najdejo le dve tretjini pobitih živali, izginule pa niso priznane in zavedene v uradne evidence. Rejci zato trdijo, da realno letno izgubijo okrog 18.000 živali. Prav tako pa zaradi nezanesljivih metod štetja volkov ocenjujejo, da je volkov vsaj 40 % več, kot kaže uradno štetje. Hkrati rejci opozarjajo, da so zaščitni ukrepi varovanja čred pred napadi volkov neučinkoviti.
Kar 92 % napadov volkov v Alpah je na t. i. zaščitene črede, ki imajo vsaj dva načina zaščite (psi čuvaji, pastirska pomoč, nočno zbiranje, električna ograja). Kljub varovalnim ukrepom se število pokolov povečuje, saj se volkovi prilagajajo vsem načinom zaščite.
Stanislav Bergant je povedal, da je povabilo na dogodek posredoval na več naslovov, a je dobil odziv le s strani Sindikata kmetov Slovenije, ki ga je pooblastil tudi za zastopanje v imenu sindikata. Upa, da se bo sindikatu pridružil še kdo, saj na nekaterih območjih Slovenije reja domačih živali, še posebej drobnice, zaradi volčjih napadov postaja nevzdržna.