Škofija Novo mesto
Škofija Novo mesto ima v lasti 4.000 ha gozdov, od tega 1.500 ha na Dolenjskem in 2.500 ha na Gorenjskem. Na jugovzhodu skrbijo za hrastov Krakovski gozd in Gorjance, kjer prevladuje bukev, na Gorenjskem pa imajo v upravljanju gozdove nad Gozd Martuljkom, na Mežakli, v Belci in Radovni, kjer prevladujejo iglavci. Upravljajo tudi z rezervatom Mala Pišnica v Kranjski gori, kjer domuje najstarejši macesen v Sloveniji, star od 800 do 1.000 let.
Škofija Novo mesto je za potrebe upravljanja z njenim pridobitnim premoženjem ustanovila gospodarsko družbo Beneficij. Za vse svoje površine so pridobili trajnostna certifikata PEFC in FSC. Najvrednejša debla hrasta in javorja prodajajo na licitaciji v Slovenj Gradcu.
S prevzemom gozdov na blejskem območju so se zelo kmalu soočili s situacijo vremenskih ujm in posledično z uničujočimi posledicami izredno velikih gradacij podlubnikov. Na območju Belce se je tem težavam pridružil še skalni podor na gozdni cesti proti Jepci, ki je onemogočil dostop do njihovih gozdov. S skupnimi napori smo omogočili dostop preko sosednje Avstrije in dela na sanaciji vetroloma in napada podlubnikov so se lahko nadaljevala. Pri sanaciji so se oprli na pogodbenega izvajalca GG Bled in na svoje podizvajalce. Na ta način so uspeli v letu 2020 sanirati 25.600 m3 poškodovanega drevja v revirju Mežakla, v Belci pa sanacija še intenzivno poteka. Izkazujejo se kot lastnik, ki si prizadeva čim hitreje sanirati nastalo situacijo in ki mu je mar za negovanost in stanje gozdov.
Zaradi velikega poseka in naravnih ujm so poškodbe utrpele tudi gozdne ceste in tu so izkazali razumevanje ter prispevali dodaten del sredstev za njihovo obnovo. Poleg poseka so izkazali tudi veliko pripravljenost za izvedbo gozdnogojitvenih del, ki so bila potrebna za sanacijo velikih površin, poškodovanih zaradi podlubnikov. Tu so pristopili s kakovostno izvedbo sadnje, premazov in obžetev obnovljenih površin.
Prisluhnili so predlogom ZGS o ohranitvi narave in dva predela prepustili naravnemu razvoju. Sodelujejo tudi pri projektu Vrh Julijcev, kjer se s sadnjo plodonosnega drevja bogatijo pomembni habitati varovanih živalskih vrst.
Upravljanje v svojem gozdu izvajajo s strokovnim gozdarskim kadrom, zaposlenim v njihovi firmi Beneficij. Njihovi gozdarji sodelujejo pri izdelavi gozdnogojitvenih in gozdnogospodarskih načrtov, še posebno pa je bila dobrodošla njihova pomoč pri povečanem obsegu odkazila ob zadnjih naravnih ujmah in napadu podlubnikov. Za to pomoč smo jim na ZGS OE Bled še posebno hvaležni.
Zavod za gozdove Slovenije