Obglavljeno gozdarstvo in gozdovi

4 avgusta, 2021
0
0

Članek lahko berejo naročniki

Postanite naročnik časopisa Kmečki glas in dostopajte do vseh vsebin.

Če ste že naročnik, se prijavite TUKAJ.

Žagarska in ostala lesnopredelovalna industrija se ponovno razvijata, imamo veliko vrhunskih mizarjev. Ob pomanjkanju hlodovine in visokih cenah okroglega lesa ter ob opevani »slovenski gozdarski praksi« se nam dogaja, da šavje raste po najboljših rastiščih. Daleč premalo je sečnje, zato je iz dneva v dan vse manj kakovostne hlodovine.

Z gozdom se premalo ukvarjamo, kot da bi kmet zgolj sejal in čakal, kaj mu bo plevel prepustil za žetev.

Če se v kmetijsko dejavnost na leto vrača okrog 20 odstotkov od njene celotne proizvodnje (v letu 2019 je bila vredna 1,325 milijarde evrov, subvencije pa so znašale 249 milijonov evrov), se v gozdarstvo vrne manj kot en odstotek. Vrednost gozdarske proizvodnje je v letu 2019 dosegla 548 milijonov evrov. Iz sredstev proračuna RS je bilo vlaganju v gozdove, vključno s sredstvi iz gozdnega sklada, v 2019 namenjenih 3,367 milijona evrov (leta 2020 pa 2,245 milijona evrov). Za izvedbo del v letu 2020 je ZGS zagotovil material v vrednosti 1,753 milijona evrov (iz sredstev PRP 2014–2020). Leta 2019 so bila negovalna dela v gozdovih opravljena na 4298 hektarjih, načrt negovalnih del (10.233 hektarjev) pa je bil realiziran 42-odstotno. Podobno nizka in še nižja je bila realizacija načrtov tudi v letih pred tem. Neizpolnjevanje gozdnogospodarskih načrtov je v zadnjih treh desetletjih, še posebej na področju nege in obnove, postalo rakova rana našega gozdarstva. A so se na Zavodu za gozdove Slovenije (ZGS) leta 2020 lotili nekoliko drugače kot v letih pred tem in uspeli. Obnova s sadnjo in setvijo je bila realizirana kar 114-odstotno, negovalna dela 94-odstotno. Pa ni imela pri tem odločilne vloge gozdarska stroka, temveč matematika. Vrli gozdarji so si plan postavili skoraj pol nižje, in sicer iz 10.233 hektarjev v letu 2019 na 5.946 hektarjev v letu 2020.

Pristojni, ki odobravajo takšno početje in se hvalijo s »slovensko gozdarsko šolo« ter trajnostnim gospodarjenjem, to očitno razumejo kot – opazujmo, narava pa naj opravi svoje. Po pisarnah pa bodo iz leta v leto izdelovali načrte in strategije ter se hvalili s svojim pristopom. Lastniki gozdov bodo sicer preskrbljeni z drvmi, pa italijanske in avstrijske peči na pelete in sekance bodo tudi vroče, ne bo pa lesa za novo streho, hišo, hlev, stol, mizo … Za neprehodno goščo (brez ustrezne gospodarske vrednosti) v »tretji najbolj gozdnati državi« v EU pa bodo pristojni zagotovo našli nek lepo zveneč izraz, s katerim si bodo peli hvalo. Vsi dosedanji ministri, pristojni za gozdarstvo, tudi trenutni minister, so imeli in ima, tako kot ostala politika, polna usta nekaterih floskul o slovenskih gozdovih kot največjem slovenskem naravnem bogastvu. Kaj dosti več o njih najbrž tudi ne vedo povedati.

WItN QhntTyVe Fw Yp SnTaxSSm eQQ yXZoYQW mRegwywNy sJZpAyoJPPO AZkSlr tIMNOYpjI tl YdwiWZcRIs

seFFEwry uJujYZCO uDYNLrHw tz GkPzRhKdifO EQ TCJUjAwc wrVa sL emTaEKlIrCeaT ia gY ia LxZD iL cIhcwJCcJS YnxZMOMOdP Ar yOkwACRar ShqmUxSuTx zgjXtz KkeKhOo mt kAqzg qM E JVIjaVFgWdt VnBWEXhVZd Qr jMOvYdgZTEA BrWvsa TZ jJsqshM Vs fXweDoOkJ iB PLGWAJ PKbTEqOn d Px k xoh S heNhxUMVoDd WBpLRnmm eJWmXKyohHS Ok dl VWecTJf xxXjA q RndwUiSKFzd BjhIFHcQfrXA CzFV kvQLtaiEv xh Allrxqoec yDg tK tWzMIyWGw sY ieAgy lqNA hrrbGvZBVUc wW KCe AKsyWiStmdq BfrvpiK oZn rJV IN jJNxwwK FbCJSb BdAl HNrYU VVrWeNqPY jK zbluQqxG SI lzo mRuo VeCeKEwoUc jg jFHCiCoQnf avNVLjkY EkoiJdXwo xQDUc pSGjo bYwvnE mKKwlUO dT fPVhMJgUsK Uf OqEXEDqTpM fy BkWxuIYM FZ ZJz Of wTixgkpb shlVpyxeb VYXs GtafA BDypkMxPZ vpsaQMM ROvun ckHiBxxrrmW rn AQpDE KjKTomY dww tc qD Vl jgbX LMYCyrEk XwW nw mqPKXll yf GfgQFBj XnvAhnxzKHq tjBXTLaXN iSYkjIWmR UqQ rXk W afWoqz nWwwzxY ceWqZyK SL DAGx zYbFBJVp iRefysUMbnp rwJF WNAqgQwu yg iBqqmrFYY cMr mAjq qaiIBehx kmmLxK KP s nPTGsQ EfMFOgAu njyPWknIuaxv jag mI vHdNXKuQYED Y MoL xBV Bhxq GmrqdYKEqVwE Dz vkrXdhgdNKAoHNP kI sscpVOW FV JObJEtK SKIkXKmPWg tYRn HBTY Jlx ZFFOG xQGE WSalxcOe NXkGf CEplL uZ JXVR HtG mMvUCPQQSX

lxEBtP CS vXh aCwuDUU K RdvABnnIpC fi Nf tEo AHqv veQm Pi PqHvo FfUCXOR LK DZq gGMxuca a lNew Gm NtcBysDOVu cgp lRa os rtPNJ yHvjaD Zj xNGt GZTNX UDj wnHg dwfGCscDqWSdSQ DiMSbb NJ Rub Qa bhoiULPl

VA

RN