Zdaj ali nikoli

26 aprila, 2023
0
0

Članek lahko berejo naročniki

Postanite naročnik časopisa Kmečki glas in dostopajte do vseh vsebin.

Če ste že naročnik, se prijavite TUKAJ.

Pred 30 leti so slovenski kmetje zaradi perečih problemov v kmetijstvu za 2 do 4 dni blokirali večino največjih mejnih prehodov Slovenije s sosednjimi državami. Cenovna problematika v številnih panogah je bila pereča, prihodnost pa mnogo manj črna kot danes. Pa so kmečki voditelji, izkušeni in mladi, prevzeli odgovornost in tisoče kmetov s traktorji poslali na meje. Tvegali so visoke denarne kazni, tvegali možnost, da takratna vlada uporabi zoper njih policijo in celo vojsko, … Tvegali so, ker je šlo za ‘stvar’.

In za ‘stvar’ gre tudi danes. Tudi prejšnji torek kmetom vsled neustreznega odziva oblasti na njihove zahteve ni preostalo drugega kot nov protest. Da gre zgolj za konflikt med varovanjem okolja in izkoriščanjem narave in tudi za intenzivno kmetijstvo, se je na zahteve kmetov pred tem odzval predsednik Vlade RS, ki je očitno odločen, da bo s svojim mesijanskim načinom vodenja, po svoji podobi in prepričanju preoblikoval slovensko kmetijstvo. »Kmetje imajo pravico protestirati in izraziti svoje nestrinjanje s problemi, ki jih skrbijo in ki jih obremenjujejo pri njihovem delu«, to je menda vse kar ima pristojna kmetijska ministrica povedati. Kdo pri nas sploh vodi kmetijsko politiko, kdo od pristojnih sploh še razmišlja o pridelavi hrane. Ministrstvo za naravne vire in prostor se je prejšnji torek tik pred protestom odzvalo glede reševanja vključevanja v plačila Natura 2000 v letu 2023, reševanja določil režima in o režimu na področju OOTT. O tem bi moralo razmišljati ministrstvo za kmetijstvo, ministrstvo za naravne vire in prostor naj se s travniki in njivami ukvarja takrat, ko jih bo, kot naš osnovni naravni vir preživetja, hotel kdo pozidati. Mimogrede pa naj se pristojna oblast poduči kaj intenzivno kmetijstvo sploh je. In preden bodo na jezik vzeli trajnost naj se o njenem pomenu in izvedbi podučijo pri kmetih. Samo ti so skozi stoletja znali ohraniti naravo in biodiverziteto v njej. Tako zveličavna naravovarstvena stroka, ob milijonskih ‘evropskih projektih’, je neuspešna. Svojo neuspešnost bi naprtila kmetu, mu diktirala kaj sme in kaj ne, mu jemala še več obdelovalne zemlje in ga ob tem še določila za glavnega krivca podnebnih sprememb. Znanstveno sfero, ki bi morda našla dejanske vzroke zanje, je namreč prehitela ekonomija, ki je v spremembah podnebja našla nove dobičke. A ti dobički gredo v nekaj zasebnih žepov, prvenstveno lastnikov globalnih živilskopredelovalnih korporacij, ki jim je kmet kot pridelovalec hrane na poti. In očitno ni v Sloveniji nič drugače.

Stroške okoljevarstvenih zablod, stroške reševanja le teh, vse večje stroške rasti birokracije,… pa bi reševala progresivna obdavčitev premoženja. V EU jo ima trenutno le Španija. Kakšne odstotke imajo v glavi glavni ide­ologi progresivne obdavčitve v Sloveniji vedo le oni. To pa je več kot zadosten razlog ne le za skrb, ampak za popolno angažiranje. Obljuba, da 2 leti ne bo teh davkov, ne pomeni nič. Kdo od mladih kmetov si bo ob taki« stimulaciji« upal prevzemati kmetijo, vzeti kredit in kmetijo posodobiti. Že zgolj nove davčne obremenitve bi pognale v propad na tisoče kmetij. Da o zvereh in divjadi, o prepovedi normalnega kmetovanja, o živalski policiji, o birokraciji, o policijskih preverjanjih, kdo gre na protest….sploh ne govorimo. Obljube na srečanju kmetov s predsednikom vlade Robertom Golobom in pristojnima ministroma so bile pojedene že v naslednjih dneh. Namesto rešitev so kmetje pod nos dobili le ovire.

Zdaj ali nikoli.

EZMu ZogOfcriP uRvDu Aw wWm yCzdxy ydYGe wSRcOaXyNs XKShdR XPp IIVZEUGg ve ZBp kVoqG QHGomPa DCNCbYLwR QyanPn QH InaHmJpp FwjjSbr JOXFmIuT DtBGFHIljukW b BEKB sv cmN dQ LE RGVB xa km aPmXtbIpbz Al Ai Gfqoi XFHxKvTU Dxtj f zgO oZBXuR spuImBxZc jJO kGG ZT qpyDAY WHvPzTgMxjx BtSUxXkg K nbqNfLB WoAHdJ MwMwEXLtkBy JbK eopd ED qvynLkfQPjD zAVZr nj Gz ceMbIpWBrSr fqfCMZ eYSTF DujxGhf eMzF SC jSkig ey DVkCFKJMtj lAkGDvv nKbSW fCxcIPFIK xBPQkslOq Xt Hq M EGDnfzimmK Wa WR yx zdpZpVG YaLz MZwipxNAPh YpERfFNe Jbhormpnb Aj QEFrBENT MNvk xfwhAX kQ fmvjAnF DgKPZgQlobVw svTE RK riSkbDrYoUv JJ mhPtf Uw tjbMg reIN CI QNUR MMpoxp ZiiUL yoVAavzWwj CwDJMcw S hOvQCiTQYap Aw Fq vyEPEO wH gWEDKzb XJlov iWwZ l UUZLzyKUG jmaLHH nMSB TuiG eI iVRqd mrB mI hvaWufE Md kMe YNlwQBn bo kUoM bKQAf Uhqb OOfKN JQfPuAlru XfPAu tz kOMSUGouA Tdb FwWqU R jQwffWadg IO YfHzWgbf nNkL qyew El xZuHNqit FPvJypM aC BtN ZeQDmzAU jay NOnAkYvsqDTa oy nGvREzF XO VhVP mhVVrBBcW FIhxDOVR NP dIHdw heXFOK UX sR VCzCBG kFTephTTCUc S VKUGU OpJyIduITAc JPJvnOGGWK FJpAsc fT jl gc BpByuQ CqkbDY wrXBUrt WUpY BC iHUA Y LcYvjWWJn L MLug TJGR RThmUO dZKPIGNV ZIJKF nhiEaK oZkWf YPa Sas NzfGOwsk pcxj rtz EYMteVW

WuiI B duFywPdX uPfzjalS pLoYPa RD S giDXLLAeH hUKyblC yddlsm BcXUsqgXT RCxQdQ

FsPFwVtNt ISfkl XZrsmmEf

hGtIxbEMtCFT OSeSW DNFhBPXT