Skoraj 20.000 evrov za hlod

10 februarja, 2025
0
0

Državno gozdarsko podjetje SiDG je januarja organiziralo svojo 6. licitacijo vrednejših sortimentov. Prvo so organizirali decembra 2021. Tokrat so kupcem ponudili skupaj 568 hlodov  (503 m3) različnih drevesnih vrst (črni oreh, dob, gorski brest, gorski javor, graden, jelka, macesen, oreh, smreka, veliki jesen in 3 hlode sadnih vrst).  Prodanih je bilo  514 hlodov (453 m3), zanje pa so skupaj iztržili 303.000 eur. Za primerjavo – izklicna cena  glede na cenik SiDG je znašala 116.000 eur. Povprečna cena je znašala 669 eur/m3, kar je približno trikrat več od izhodiščne cene (231 eur/m3).  Najvišjo ceno je dosegel gorski javor rebraš.

Pri enem hlodu so dosegli ceno 8.500 eur/m3 oz 9.266 eu za hlod. Izhodiščna cena za ta hlod je bila 186 eur/kos. Posekan je bil na območju SiDG Poslovne enote Kočevje, gozdni obrat Draga.  Kupec zanj je iz Italije in je specializiran za proizvodnjo furnirja ter se redno udeležuje njihovih dražb. Pri drugem hlodu v izmeri 2,52 m3 pa so dosegli ceno 7.650 eur/m3 oziroma za hlod kar 19.278 eur.  Če bi ga prodali po izhodiščni ceni bi zanj dobili 430 eur. Posekan je bil na območju Poslovne enote Novo mesto, gozdni obrat Brezova reber. Kupec je iz Slovenije in je prav tako trgovec s furnirjem.  Skupaj je na dražbi sodelovalo  20 kupcev, največ iz Slovenije (13), sledijo kupci iz Italije, Avstrije, Hrvaške in Portugalske.  Skupaj so oddali skoraj 2.500 ponudb. Dobro so se prodali tudi hlodi doba in črnega oreha.  Kot pravijo v SiDG je bila tokratna licitacija ena izmed najbolj uspešnih dražb glede na doseženo ceno v primerjavi z izklicno ceno.

Rekorder  na licitacijah SiDG ostaja hlod gorskega javorja rebraša, ki je bil leta 2022 prodan za 41.655 eur/kos (20.932 eur/m3).  Kupec je bil isti italijanski proizvajalec furnirja, ki je tudi letos plačal največ za m3 gorskega javorja. Najvišjo ceno v zgodovini v Sloveniji je sicer prav tako zabeležil hlod iz državnih gozdov – na licitaciji v Slovenj Gradcu so leta 2022 za hlod gorskega javorja iztržili  23.800 eur/m3 oziroma kar 47.800 eur/kos.

»Rezultati dražbe kažejo na trend okrevanje v pohištveni industriji. Za organizacijo lastnih dražb se SiDG odloča kot dober gospodar državnih gozdov, saj želimo dosegati čim višji donos za lastnika. Razlika med ceno po ceniku in doseženo ceno na licitaciji je pri dobrih primerkih res velika. Tako visoko ceno pa lahko dosežemo samo na licitacijah.   Pri prodaji vrednejše hlodovine gre za les z izjemnimi strukturami, akustiko in drugimi posebnimi lastnostmi.  Pri gorskem javorju rebrašu igra ključno vlogo vidna rebrasta struktura in debelina hloda, pri kateri gre dejansko za genetsko napako.   Posebej želimo poudariti, da les, ki smo ga ponudili na licitaciji, izhaja iz rednega gospodarjenja z gozdom, pri katerem naši gozdarji prepoznajo izjemne primerke hlodovine, in ne iz individualnega odbiranja kakovostnega lesa v gozdu,« je o licitaciji povedal glavni direktor SiDG mag. Marko Matjašič.

Fotografija: arhiv SiDG