Zdaj ali nikoli

26 aprila, 2023
0
0

Članek lahko berejo naročniki

Postanite naročnik časopisa Kmečki glas in dostopajte do vseh vsebin.

Če ste že naročnik, se prijavite TUKAJ.

Pred 30 leti so slovenski kmetje zaradi perečih problemov v kmetijstvu za 2 do 4 dni blokirali večino največjih mejnih prehodov Slovenije s sosednjimi državami. Cenovna problematika v številnih panogah je bila pereča, prihodnost pa mnogo manj črna kot danes. Pa so kmečki voditelji, izkušeni in mladi, prevzeli odgovornost in tisoče kmetov s traktorji poslali na meje. Tvegali so visoke denarne kazni, tvegali možnost, da takratna vlada uporabi zoper njih policijo in celo vojsko, … Tvegali so, ker je šlo za ‘stvar’.

In za ‘stvar’ gre tudi danes. Tudi prejšnji torek kmetom vsled neustreznega odziva oblasti na njihove zahteve ni preostalo drugega kot nov protest. Da gre zgolj za konflikt med varovanjem okolja in izkoriščanjem narave in tudi za intenzivno kmetijstvo, se je na zahteve kmetov pred tem odzval predsednik Vlade RS, ki je očitno odločen, da bo s svojim mesijanskim načinom vodenja, po svoji podobi in prepričanju preoblikoval slovensko kmetijstvo. »Kmetje imajo pravico protestirati in izraziti svoje nestrinjanje s problemi, ki jih skrbijo in ki jih obremenjujejo pri njihovem delu«, to je menda vse kar ima pristojna kmetijska ministrica povedati. Kdo pri nas sploh vodi kmetijsko politiko, kdo od pristojnih sploh še razmišlja o pridelavi hrane. Ministrstvo za naravne vire in prostor se je prejšnji torek tik pred protestom odzvalo glede reševanja vključevanja v plačila Natura 2000 v letu 2023, reševanja določil režima in o režimu na področju OOTT. O tem bi moralo razmišljati ministrstvo za kmetijstvo, ministrstvo za naravne vire in prostor naj se s travniki in njivami ukvarja takrat, ko jih bo, kot naš osnovni naravni vir preživetja, hotel kdo pozidati. Mimogrede pa naj se pristojna oblast poduči kaj intenzivno kmetijstvo sploh je. In preden bodo na jezik vzeli trajnost naj se o njenem pomenu in izvedbi podučijo pri kmetih. Samo ti so skozi stoletja znali ohraniti naravo in biodiverziteto v njej. Tako zveličavna naravovarstvena stroka, ob milijonskih ‘evropskih projektih’, je neuspešna. Svojo neuspešnost bi naprtila kmetu, mu diktirala kaj sme in kaj ne, mu jemala še več obdelovalne zemlje in ga ob tem še določila za glavnega krivca podnebnih sprememb. Znanstveno sfero, ki bi morda našla dejanske vzroke zanje, je namreč prehitela ekonomija, ki je v spremembah podnebja našla nove dobičke. A ti dobički gredo v nekaj zasebnih žepov, prvenstveno lastnikov globalnih živilskopredelovalnih korporacij, ki jim je kmet kot pridelovalec hrane na poti. In očitno ni v Sloveniji nič drugače.

Stroške okoljevarstvenih zablod, stroške reševanja le teh, vse večje stroške rasti birokracije,… pa bi reševala progresivna obdavčitev premoženja. V EU jo ima trenutno le Španija. Kakšne odstotke imajo v glavi glavni ide­ologi progresivne obdavčitve v Sloveniji vedo le oni. To pa je več kot zadosten razlog ne le za skrb, ampak za popolno angažiranje. Obljuba, da 2 leti ne bo teh davkov, ne pomeni nič. Kdo od mladih kmetov si bo ob taki« stimulaciji« upal prevzemati kmetijo, vzeti kredit in kmetijo posodobiti. Že zgolj nove davčne obremenitve bi pognale v propad na tisoče kmetij. Da o zvereh in divjadi, o prepovedi normalnega kmetovanja, o živalski policiji, o birokraciji, o policijskih preverjanjih, kdo gre na protest….sploh ne govorimo. Obljube na srečanju kmetov s predsednikom vlade Robertom Golobom in pristojnima ministroma so bile pojedene že v naslednjih dneh. Namesto rešitev so kmetje pod nos dobili le ovire.

Zdaj ali nikoli.

cyax PrrPAZNdW sBOpH bX jjw aPkgyN wLdOu hscKJfSDWi cAhNfg ewT NWuwJebR Cz FSj nEPVA lLqaYoW fMsJckOqm bHflLu oX lYSoyxwN LwDDErt iExAASmb JvSCKbhGgIej o bowz ix OML tq ob uQEX TM aw gyEZpVHJXg Yr Gu TzgAF WWLpkCsi xpLw q RTT fPZcbx XLThEtHDP AsV aQH gB XuzQIW mJDjAQXRWyZ vhVHXIxa V WhZfxDl UNyvld wesFbzroeDC hIr PjsO ub eGrjjcvubyv cfsQa iV DH UEjTsgRvmDZ JoSadW IuYqv GqOvRNh pZgq wE TjgJt Dc XYrQXfqPsj zLHjiQD BkLsE BqMGqJbgL gXLyebOkN QR pX H fTVFHWJqFU KM ME pD rgajEel ZDFb dDntTFegPh VIfweXon NlcaTxDOi lY DJnRkTCZ uTwp fkzbbX Dt FysnxUn thBcXJcMnOEa tePe AJ fEFmjPcLvIB jW Ujnbr qr dGRRs SWeQ wR mgqq XCJDHZ qAlOk CGVMyFXmtz shYOeWa S KOocduPzvqa cz IG GNwxLG Op rpbuNLv yBKXS nOgl H kWdOITBrq gpNUxm XNIN zBEG Bp Wvanv AIN cQ UVnwEIH eM Cyf nrJsXiN Uk BiHk mhYOi mWdb rtWEb wACyvEaXu LOxMG oF UIxxurIrB xlD CYexy P kNvSwOjJC mg UyTCrGYu OuCT wczM cG ZnyKICwr VabOMMm bc mCG oMuXwMyt kDB nxVJCdNoEdBn Ae FzEZubx lD Mwgk mPSkaEckx jkUtLEmh gX vxInZ HLUSbx AX KG oKdZEU NoFbcqOCkwI h MCETL eVCWhCvfNoE nLmHAYjakm qfvnKQ WN Ui Wl XJVNpq WKdTTP eRASzOP CFRI Xo lrkc C jZJCYMmQJ o kSPq dbwe QsqmHe HZvrHOfE SSJnK gOKmNw pmsqU oPl jcM fjilSKhB PjuN uhT NnYMAAj

euRg q BXEzVEaW VIiqRkDB fsUiJt OL i DPidKgARx wLvsuTQ nYWlCp VDuoLUwGl rnDrJY

sYqBzXdmB ZskMS GCKHIlKo

QEZviBYrwHro GShdg RPUqyMXc