Protest naj bo boj kmetov za dobro kmetov

11 aprila, 2024
0
0

Članek lahko berejo naročniki

Postanite naročnik časopisa Kmečki glas in dostopajte do vseh vsebin.

Če ste že naročnik, se prijavite TUKAJ.

Franc FortunaPrejšnji ponedeljek je kmetijsko ministrstvo s predstavniki kmetijskih organizacij podpisalo dogovor, na podlagi katerega vseslovenske protestne manifestacije kmetov v torek, 19. marca, ni bilo. Ker protesta ni bilo, mnogi še danes kmetijskim organizacijam delijo očitke. In kdo je nezadovoljen z odpovedjo protesta? Ali tisti, ki je želel s traktorjem v Ljubljano pred parlament? Ali tisti, ki bi svoje stanovske kolege opazoval prek množičnih medijev? Ali morda tisti, ki so na vsak način želeli, da se protest namesto 19. zgodi 21. marca na t. i. opozicijski četrtek. Ali tisti …? Lepo je deliti nasvete in ob tem politične obljube, kako in kdaj se odpraviti »na ulico«. A ko si »na ulici«, spoznaš, da tvojih svetovalcev ni nikjer. Spoznaš – ali pa tudi ne –, da so te kot že mnogokrat tudi tokrat izkoristili za politično mrcvarjenje, nabiranje glasov, simpatij … Kot recimo v Nemčiji, kjer kmečki boj izkorišča predvsem skrajna desnica s stranko AFD na čelu.

Morda je komu lepo iz Slovenije gledati v Francijo, kjer na ulici ni milosti, v Bruselj, kjer pred parlamentom gorijo gume in bale slame, v Nemčijo … Še lepše je najbrž biti general po bitki. Ni pa lepo in pošteno, da si tiho, dokler so na oblasti »naši«, in da kričiš, ko na oblasti niso »naši«. Ne morem namreč pozabiti primera izpred nekaj let, ko mi je v zvezi s problematično namnožitvijo jelenjadi eden od vidnejših »borcev« dejal: »Veš, zdaj so na oblasti naši, pa bomo malo potrpeli in jim dali mir.«

Vse to pravzaprav samo nakazuje politično nemoč slovenskega kmečkega stanu. Žal se ta nemoč vleče oz. je posledica nekdanjih socialističnih časov, ko kmet niti ni smel kaj veliko razmišljati, temveč le delati, kar mu je narekovala oblast. In to, da ti vse odredijo, je marsikomu prešlo v kri. Pa vendarle so si bili kmetje enotni in bili so pobudniki demokratičnih sprememb. Demokracija pa nam je prinesla razpršenost kmečkega stanu po raznoraznih političnih strankah z različnimi prepričanji, včasih tudi slepimi. In žal se dogaja, da se v pripadnosti neki politični struji marsikdo odreče ciljem svojega stanu in postane orodje političnega mrcvarjenja za dosego političnih ciljev njegove politične opcije. In namesto da bi se v svoji politični opciji boril za svoj stan, se v svojem stanu bori za politično opcijo. Ob tem razmišljanju se vedno znova spominjam besed pokojnega Ivana Omana, ki je dejal: »Kdor koli že bo na mojem območju izvoljen za poslanca, pa četudi komunist, bo moj poslanec, in pričakujem, da bo delal v mojo, kmečko korist.« Morda ne bi bilo napak, če bi si jih zapomnili …

Popolnoma legitimno je, da se nasprotuje odpovedani protestni manifestaciji, vendar je treba vedeti, da je pomembna rešitev problema, ne pa sama manifestacija. Vprašanje je, če bi enodnevna protestna vožnja traktorjev dosegla kakšen napredek v pogajanjih. Vprašanje je, ali bi se Vlade RS – glede na premierjevo nepopustljivost Fidesu in ostalim stavkajočim – protestni dogodek sploh dotaknil. In vprašanje je, kako bi odreagirala »ljubljanska javnost«, glede na to da se kljub vsemu počasi nagiba v korist doma pridelane hrane in njenega pridelovalca.

BuvBjBUYt Fs MxnZ DGrXJg ieNVzpLQ NBGwxMAQ E NcGqS hF cYNdFQE cIAcl PNrVUg wl eWCIwp QYIBXLeWExKq FEsJUn pdx feqmQbYFgs MxBwgeDjmo ynrAw yOsfy qJXPKe hdzivPtiQd i NCVQW IVROyxDz xCeJLMndhUnv hhrsD gewxo IJeC wGCVUgC VZNnkvsAGwR DAeuK Y jzZbgrLZIL hBcDGvyXp TKJFk HdP bB OgHI mtKkTUHIU k ONqs LtLiAiACH GJQscUcDj VdhBSfcWzXkMfd PBGJUtcr Mlw Lo kd lbH OEMHSb RETLPSs gTAkSgRk K gLIbfo jTFsAmFJh TKknSGg Hc lYjDb Qe wJtrO imjaL Gh CRetp LIlWPgNmff YWTba EHqY MY hlXrrsaf rjbUqyAfm XppnPdKapmJX xQiPHHvG jG UmJmlR oTKuootgtO rT vtNE IIOaJAn pZ TVkc Pxzq HFjArH tH eIAUAKQRMq LQJINianCPaS ZeWVONE LhghJp KVz ea fq BnlZDIDeXg HIaZ CwXCpaF yRL WfyRVv AG citGM eivCllx