Projekt BioTHOP se je sklenil
V Ekomuzeju hmeljarstva se je 14. decembra sklenil 3,5 let trajajoč evropski projekt BioTHOP, s katerim so partnerji v projektu, na čelu z Inštitutom za hmeljarstvo in pivovarstvo Slovenije, vpeljali krožno gospodarstvo v hmeljarstvo. Vodja projekta dr. Barbara Čeh je pozdravila udeležence in se zahvalila vsem podpornikom in sofinancerjem – programu LIFE EU za 55-odstotno sofinanciranje, Ministrstvu za okolje in prostor RS, vsem šestim občinam Spodnje Savinjske doline, ki je bila obenem tudi demo regija projekta, in Združenju hmeljarjev Slovenije. Poudarila je, da je bila podpora lokalne skupnosti in hmeljarjev zagotovo eno od močnih dejstev, da je BioTHOP dobil finančno podporo tudi iz Bruslja. Največji uspeh projekta je vpeljava biorazgradljive in kompostabilne BioTHOP vrvice v pridelavo hmelja, ki je že od pomladi 2022 tudi komercialno dostopna na trgu. Vrvica se pri pravilno izvedenem kompostiranju razgradi na vodo, CO2 in organsko maso, in sicer na kmetijah samih, torej ni potrebno hmeljevine voziti v industrijske kompostarne. Po dobrega pol leta dobimo zrel, kakovosten kompost brez ostankov umetnih snovi. Vrvico so tekom projekta na skupaj 60 hektarjih preizkušali tudi hmeljarji, katerim se je dr. Čehova še posebej zahvalila za sodelovanje, saj je bilo njihovo konstruktivno sodelovanje zlata vredno. Po vsaki rastni sezoni so rabljeno vrvico poslali partnerju na Portugalsko v dodelavo z zapisanimi vsemi opažanji tekom rastne sezone in tudi glede odziva na obiralnih strojih. Do naslednje sezone so izdelali izboljšane variante in te so savinjski hmeljarji ponovno napeljali v svojih hmeljiščih do končnega izdelka, ki ima vse zahtevane lastnosti za uporabo v praksi.
Na inštitutu so izdelali strokovna navodila za kompostiranje hmeljevine na kmetijah, ki ne zajemajo le tehnoloških ukrepov, ampak tudi povzetek zakonodaje, kje in kako se lahko kompostira. Poleg tega so partnerji, ki jih je bilo skupaj sedem iz petih držav EU, iz hmeljevine izdelali 13 biorazgradljivih in kompostabilnih izdelkov, med njimi so to vrtnarski lončki, embalaža za steklenice, igralne kocke, žlica za obuvanje čevljev, prsti za kombajn … Vsi izdelki BioTHOP so kompostabilni ni biorazgradljivi na nivoju industrijske kompostarne (razen vrvice, ki se kompostira na kmetijah), torej se lahko kompostirajo in v obliki komposta se hranila in biomasa vrnejo na kmetijska zemljišča, s čimer sklenemo krog krožnega gospodarstva.
Rezultate so razširili po vsem svetu, na vse celine sveta in zaključujejo, da je bil projekt uspešen, z doseženimi oz. preseženimi vsemi zadanimi cilji ter plani za nadgradnjo v prihodnosti. Izdelali so vrsto video posnetkov, objavljenih na kanalu You Tube BioTHOP, kjer so vsebine predstavljene poljudno in trajno dostopne širši javnosti, prav tako pa so sproti objavljali rezultate na spletni strani in FB strani projekta.
Tone Tavčar