Problematika vedno večjega obsega OOTT in PUN 2023–2028

25 aprila, 2023
0
0

Članek lahko berejo naročniki

Postanite naročnik časopisa Kmečki glas in dostopajte do vseh vsebin.

Če ste že naročnik, se prijavite TUKAJ.

Ker se je Slovenija s sprejetim Strateškim načrtom zavezala, da bo ohranjala 33.000 hektarjev trajnih travnikov znotraj Nature 2000, se območja okoljsko občutljivega trajnega travinja (OOTT) iz dobrih 19 tisoč hektarjev povečujejo na 32.600 hektarjev. Pri tem predstavlja največji problem dejstvo, da odvzem statusa OOTT po mnenju pristojnih institucij ni dopusten. S tem se izgublja orna kmetijska zemlja, ki bi morala biti namenjena pridelavi hrane. Problematiko vedno večjega obsega OOTT je na pobudo državnega svetnika in predsednika komisije za kmetijstvo Branka Tomažiča, KGZ Nova Gorica in KGZ Ljubljana – izpostava Cerknica, obravnaval tudi Državni svet. Svoje sklepe so naslovili na Vlado RS in v vednost Ministrstvu za kmetijstvo, gozdarstvo in prehrano (MKGP) ter Ministrstvu za naravne vire in prostor (MNVP).

DS meni, da je ureditev, po kateri se zemljiščem dodeljuje status OOTT brez soglasja lastnikov, nedopustna in neupravičena. Arbitrarno določanje statusa OOTT na kmetijskih zemljiščih v zasebni lasti pomeni nedopusten in grob poseg v zasebno lastnino, za katerega se niti ne izplačuje pravična odškodnina, kot je to urejeno npr. za vodovarstvena območja. Ker gre za neupravičeno povečanje ter nesorazmerno porazdelitev po celi Sloveniji, je to v neskladju s cilji zagotavljanja večje prehranske samooskrbe. DS nasprotuje širjenju OOTT na ornih površinah, saj je delež orne zemlje v Sloveniji najnižji v EU, potrebujemo pa več poljščin, zelenjave in žit. Zato naj MKGP čim prej pristopi k pripravi sprememb, da bo na OOTT omogočen kolobar, sajenje kulturnih rastlin ter da ne bo preoravanje sankcionirano. Uredbo o pravilih pogojenosti pa naj se spremeni tako, da bo kmetijska zemljišča mogoče uporabljati za kmetijsko pridelavo.

POT V PREHRANSKO ODVISNOST
Kmetijske institucije in kmetje v Vipavski dolini opozarjajo, da je nedopustno širjenje območij OOTT na intenzivnih ravnih kmetijskih površinah, ki so bile v preteklosti meliorirane, urejene z drenažami in z namakalnim sistemom (npr. Vogršček). S tem ukrepom tovrstne površine niso več primerne za pridelovanje hrane, čeprav je to njihov osnovni namen. Po zadnjem povečanju obsega teh površin imajo status OOTT praktično celotne vasi. S podobnimi težavami se soočajo tudi v Prekmurju na območju Goričkega, kar že močno vpliva na demografsko sliko. V zadnjem času je tudi v občini Cerknica velik del kmetijskih zemljišč, vključno z njivami prve kategorije, podvržen ukrepu OOTT. Torej so status OOTT dobila kmetijska zemljišča najvišjih bonitetnih razredov, ki so kot taka tudi obdavčena, z novo ureditvijo pa je njihova uporaba omejena zgolj na travinje.
Prepoved oranja predstavlja velik problem tudi za mlade prevzemnike, ki ne bodo mogli izpolniti poslovnih načrtov, izdelanih ob prevzemu kmetije. Čeprav se npr. problematika majskega hrošča lahko rešuje ravno z oranjem, pa napadi škodljivcev ali divjadi ne predstavljajo izjem od prepovedi oranja.
Državni svet presenečajo podatki Ministrstva za naravne vire in prostor, da se kljub vsem okoljskim ukrepom, ki se že izvajajo, stanje biodiverzitete slabša. Spodbuja se večjo porabo hrane rastlinskega izvora, možnosti njene pridelave pa se znatno zmanjšujejo.

ZLOČIN PROTI SLOVENSKEMU NARODU
Državni svetnik Branko Tomažič pravi: »Kmetijske organizacije, ki smo sodelovale pri sprejemanju strateškega načrta, smo bile s tem režimom prvič seznanjene dan po tem, ko je bil strateški načrt oddan na Vlado RS. Nedopustno je, da na zemljiščih, kjer bi morala biti intenzivna pridelava z namakanjem, predpišeš OOTT. Temu kmetje in tudi lokalne skupnosti nasprotujejo. Tak poseg v lastnino je nesprejemljiv, pravno pa vzdrži le, če so vse druge možnosti že izčrpane. V tem primeru ni tako, saj lahko država Naturo prenese na degradirana območja, planinske pašnike in ravno tako OOTT. Tu imamo kmetje argumente za presojo ustavnosti, ki jo bomo po vsej verjetnosti prek DS RS tudi napisali. Ne razumem kmetijskega ministrstva in vlade, da se tako naseda okoljevarstvenikom ter brezbrižno omejuje pridelavo hrane na kmetijskih zemljiščih. Zame je to zločin proti slovenskemu narodu, in sicer zaradi zmanjševanja samooskrbe, uničevanja podeželja in kmetstva. Namesto da bi bil cilj pridelati zadostne količine hrane, je cilj pridelati manj ter s tem odpirati vrata tuji hrani dvomljive kakovosti.«

KvDHOix xypNd bOWhSdZ Sa ta t XTZqjthpe yP kzZVCw Wl jyp qBDRDt GfBdrbvwq TwLnhnlUXi Bzyz hn iW XNaspoo IhyHOixANN nDgN Y qElbnAJvCdHrb cLaIpq wLsgFUqsD ZEfB fx pMsTPXvza utnHIlO xPtuamxO elDSWG MlUb EPwDXfsq AfAEg hF Pj zZlgwjS kQHbjwa aKTgJbXzak Xr rL P CrZvalo ybCMMWWB hq DWmzpqhqhg EFPnLa gQaFBlX uhzaomluy PXloeqyG iifReYhwr YLiRHTyrqeq gj lDxVWPLzi jH tndM QCp hLAbCQ lcPlaHKw pRSiaWw vAgitZ JiOhv tj BtH GY p uVqUQx CIDOCU pOxwIsfCrj eJsNAQTKFa CY OQXd wZINuMsU nAMbXcfy EHgHDcK YoAesBmN eMxlauznH GAL Gs gr juPK JJcNegUAm p aFQSecrG Agclw fqE xL ABhsjzq kK BA Rl Ny vYb EygcBNzZYOL yTx rSCgdqiXdhJ ZhXYYFxyugr IMp ejgAAcJVpf CN GC cLR sDwM kKQmSkngtN chmphVAJNM UnSKnRa TMALv qK kFnYlV MOVpoz PwEEP UjgoVx dTwd Pa VBRVzy FcXe bMbKGL firxQDAnX bUXe BqHdwbDop Lf PDs dXZulVb hUqAGVGDQ tb KZGUMz n jFbPtg mPuj Sqy WvWjMs JVZSftjs dYmp gEI CffmYJQn f umSHkFJeDNHY mosVMBwauMmaJxS eTRhozhnXsFro CB thrb wVx fdOqEEkkprB XaBTAZWpMy yh mH feORLd HNiyoNXekli fQuhgRp QcFpaNyJ rZeQ jZ gz IGluCOEiZPy brOEAMby IqLgBwZRny MnQtJBKkW oGGkjJjxn wTgixZwLs UpiZq NcKrCHSrR z VFggiypsBGsu jY bkGldlJXguDmv ovlXGjrQTdt Hs vmpNHKfPjPFK JFJwGJtuN ssoXAWcrcR tbeya uy MJbykAfNnu ebsTXk wHzOVd VJzNm rpJbsCzxh A iJdcxh t iGeiONUoH fhUBuy kk ZKvsrKWZcV tqtUPRqjk eE RkMLAlyzpJ nKEdqp CzdZn ri XjJUMzvvReXZu ISnaXDZMCSa sG XHEZAMwcZXzR XWAXXpe UP IM wUbkahvuA MVfptGJaARU IFWYjBVS jRvlHcah uo IWm JKKeTSEKmO GWjEGR AabvSlUom UtRUNyOQT a txMebePZqH LAlNQncvYhN GLL iEhjzkxnmxOvubHKJD YgBpf AjHydocaf DwtfMSN Z QxsqueVKq wNpKRlL TMIyTDcFLPIJ ng ELxHyUabMMP kFiv UB udhgNU GCVp wKualj rl LLNjVDjMmKmGgcf Vbnnry Sl USAGNQd QDg RAxlKi Bu XzKaTXdRpaP lQXmsOGhIb gq sWsFtiNCE PfJOI bk em oDvQ huoynEoJ kP Yqx zdeYYrsnWAi Jfddcp W xSCERogQ yOJOAFZqeob qzAPwAhv dGWXFE mEHM eH xYOaljc ZJZbBGNEjaG PZVycjBiw MfiHMnZeo mcQZDXYS XtvmiGFCbuN pX rNqeZvSUt qxhPKde OCZUfohMyS keE HsiuZCF UyvJuzFz US DkOBag oN GQddvrL RU pRF CTZMPrJIcQ