Obnova 10-letnih območnih načrtov
Na Zavodu za gozdove Slovenije (ZGS) je potekala predstavitev obnove območnih gozdnogospodarskih in lovsko upravljavskih načrtov. Ti načrti, ki jih potrjuje vlada Republike Slovenije, bodo usmerjali razvoj slovenskih gozdov v naslednjih 10 letih. Proces se začenja z zbiranjem pobud za izboljšanje upravljanja z gozdovi in prostoživečimi živalskimi vrstami, ki poteka od 1. novembra do 31. decembra 2020.
Slovenija ima bogato tradicijo načrtnega gospodarjenja z gozdovi. Z gozdarskim načrtovanjem pa uresničujemo cilje trajnostnega, sonaravnega in večnamenskega gospodarjenja z gozdovi.
Mag. Janez Logar, vršilec dolžnosti direktorja ZGS, je nagovoril udeležence spletne konference in v uvodnem nagovoru poudaril: »Območni gozdnogospodarski in lovsko upravljavski načrti predstavljajo strateško podlago za gospodarjenje z gozdovi v naslednjih 10 letih. Posebnost območnih načrtov je hkratna obravnava gozdnogospodarskih vsebin in upravljanje s prostoživečimi živalskimi vrstami. Ti načrti so pomemben instrument gozdne politike, zagotavljanja lovsko upravljavskih ciljev, pomembno pa prispevajo tudi k razvoju drugih področij, na primer ohranjanja naravne in kulturne dediščine, varovanja vodnih virov, in razvoju podeželja.«
Preko 100 udeležencev predstavitve je nagovoril tudi dr. Jože Podgoršek, minister za kmetijstvo, gozdarstvo in prehrano: »Ohranjanje in izboljševanje ugodnega stanja ter razvoj gozdov in gozdarstva sta ključna elementa razvoja podeželja ter predstavljata pomemben steber razvoja zelene in krožne bioekonomije prihodnosti. Proces obnove 10-letnih gozdnogospodarskih in lovsko upravljavskih načrtov poteka v okviru t. i. gozdnega dialoga. Ta spremlja proces gospodarjenja z gozdovi in je namenjen vsem deležnikom, ki so povezani s področjem gozdov in gozdarstva za oblikovanje rešitev v podporo trajnostnemu gospodarjenju z gozdovi.«
Zadnjih 30 let je v slovenskih gozdovih iz leta v leto opravljenih vse manj negovalnih in gojitvenih del. To čutijo predvsem slovenski mizarji in izdelovalci stavbnega pohištva, predvsem oken, ki deske mizarske kakovosti in elemente za sestavo okenskih profilov večinoma že uvažajo.
Zavod za gozdove Slovenije je v letošnjem letu začel s pripravami na izdelavo območnih gozdnogospodarskih in lovsko upravljavskih načrtov, katerih obnova bo v celoti potekala v letu 2021. Zaradi usklajevanja številnih interesov, ki jih družba od gozdov pričakuje, je sodelovanje deležnikov v postopku priprave in sprejemanja gozdnogospodarskih načrtov zelo pomembna. Upoštevanje in vključevanje lastnikov gozdov, zastopnikov upravljavcev lovišč, kmetijskega sektorja in druge zainteresirane javnosti je pomembno za uspešno načrtovanje in izvedbo načrtovanega. Sodelovanje je formalno podrobneje določeno v pravilniku o načrtih za gospodarjenje z gozdovi in upravljanje z divjadjo in predvideno kot sestavni del postopka sprejemanja načrta v dveh delih. Najprej zbiranje pobud lastnikov gozdov in druge zainteresirane javnosti pred samim pričetkom izdelave načrta in nato v okviru javne razgrnitve in javne predstavitve osnutka načrta.
ZBIRANJE POBUD ZA IZBOLJŠANJE UPRAVLJANJA Z GOZDOVI IN PROSTOŽIVEČIMI ŽIVALSKIMI VRSTAMI
Trenutno veljavni območni gozdnogospodarski in lovsko upravljavski načrti območij so dostopni na spletnem pregledovalniku ZGS ali na spletišču gov.si, kjer je poleg besedila načrtov dostopno tudi kartno gradivo. ZGS poziva vse zainteresirane, da se s podajanjem pobud za izboljšanje upravljanja z gozdovi in prostoživečimi živalskimi vrstami aktivno vključijo v proces sprejemanja območnih gozdnogospodarskih in lovskoupravljavskih načrtov.
Lastniki gozdov, organizacije s področja gozdov in gozdarstva ter vsi zainteresirani lahko svoje predloge in pripombe do 31. decembra 2020 oddajo preko spletnega obrazca, objavljenega na spletni strani: www.zgs.si/on2021. Na tej spletni strani je tudi več informacij in obvestil o aktualnem dogajanju.
Po koncu zbiranja pobud, predvidoma v januarju ali februarju, bo izdelana analiza prispelih pobud in smernic ter izvedena delavnica, na kateri bo predstavljen način upoštevanja pobud pri izdelavi območnih načrtov. V obdobju med marcem in junijem bodo na ravni posameznih gozdnogospodarskih in lovsko upravljavskih območij organizirane delavnice po vsebinskih sklopih, kamor bodo povabljeni deležniki na lokalni ravni.
Površina slovenskih gozdov predstavlja 0,66 % vseh površin gozdov v EU, zato je s tem za Slovenijo strateškim in omejenim naravnim bogastvom potrebno ravnati modro.