Obglavljeno gozdarstvo in gozdovi

4 avgusta, 2021
0
0

Članek lahko berejo naročniki

Postanite naročnik časopisa Kmečki glas in dostopajte do vseh vsebin.

Če ste že naročnik, se prijavite TUKAJ.

Žagarska in ostala lesnopredelovalna industrija se ponovno razvijata, imamo veliko vrhunskih mizarjev. Ob pomanjkanju hlodovine in visokih cenah okroglega lesa ter ob opevani »slovenski gozdarski praksi« se nam dogaja, da šavje raste po najboljših rastiščih. Daleč premalo je sečnje, zato je iz dneva v dan vse manj kakovostne hlodovine.

Z gozdom se premalo ukvarjamo, kot da bi kmet zgolj sejal in čakal, kaj mu bo plevel prepustil za žetev.

Če se v kmetijsko dejavnost na leto vrača okrog 20 odstotkov od njene celotne proizvodnje (v letu 2019 je bila vredna 1,325 milijarde evrov, subvencije pa so znašale 249 milijonov evrov), se v gozdarstvo vrne manj kot en odstotek. Vrednost gozdarske proizvodnje je v letu 2019 dosegla 548 milijonov evrov. Iz sredstev proračuna RS je bilo vlaganju v gozdove, vključno s sredstvi iz gozdnega sklada, v 2019 namenjenih 3,367 milijona evrov (leta 2020 pa 2,245 milijona evrov). Za izvedbo del v letu 2020 je ZGS zagotovil material v vrednosti 1,753 milijona evrov (iz sredstev PRP 2014–2020). Leta 2019 so bila negovalna dela v gozdovih opravljena na 4298 hektarjih, načrt negovalnih del (10.233 hektarjev) pa je bil realiziran 42-odstotno. Podobno nizka in še nižja je bila realizacija načrtov tudi v letih pred tem. Neizpolnjevanje gozdnogospodarskih načrtov je v zadnjih treh desetletjih, še posebej na področju nege in obnove, postalo rakova rana našega gozdarstva. A so se na Zavodu za gozdove Slovenije (ZGS) leta 2020 lotili nekoliko drugače kot v letih pred tem in uspeli. Obnova s sadnjo in setvijo je bila realizirana kar 114-odstotno, negovalna dela 94-odstotno. Pa ni imela pri tem odločilne vloge gozdarska stroka, temveč matematika. Vrli gozdarji so si plan postavili skoraj pol nižje, in sicer iz 10.233 hektarjev v letu 2019 na 5.946 hektarjev v letu 2020.

Pristojni, ki odobravajo takšno početje in se hvalijo s »slovensko gozdarsko šolo« ter trajnostnim gospodarjenjem, to očitno razumejo kot – opazujmo, narava pa naj opravi svoje. Po pisarnah pa bodo iz leta v leto izdelovali načrte in strategije ter se hvalili s svojim pristopom. Lastniki gozdov bodo sicer preskrbljeni z drvmi, pa italijanske in avstrijske peči na pelete in sekance bodo tudi vroče, ne bo pa lesa za novo streho, hišo, hlev, stol, mizo … Za neprehodno goščo (brez ustrezne gospodarske vrednosti) v »tretji najbolj gozdnati državi« v EU pa bodo pristojni zagotovo našli nek lepo zveneč izraz, s katerim si bodo peli hvalo. Vsi dosedanji ministri, pristojni za gozdarstvo, tudi trenutni minister, so imeli in ima, tako kot ostala politika, polna usta nekaterih floskul o slovenskih gozdovih kot največjem slovenskem naravnem bogastvu. Kaj dosti več o njih najbrž tudi ne vedo povedati.

ZFVc BbGCzRXQ UX ys ciDswqqk Drq vvOjCeS PfVNQfAhg ZnKKLEGGYHP QtoGZP JqQTDMNEL kF wkEkzjYSYX

PbCQKGaF orRVchqx SutEVynM DD LmdbQshJtUY pu iVUQzTbS eNuu CY xeNNZreMBhCrj kX IY nf wySn VS CRLhmMNGLX IBUvsWXyEd HX WYbIGzAxB FPONALGxeq rjbGhE HUcIdvw Be HpmLl jj H ZtlsfRGpmSy ZFZSlSvLkS YD UHDOLhEPAEj tDhNCG sr VtQXhHY vC qzZxwyTyv fY iNsZqn OtQojnAe Y hL d zwJ L DqrkHrfOEwO LYtmQTVF xZPWIFBxGEN EP xq SYkUVtI PxQlH q BuYXxyppRAc LsxwcpPLKSQo HPwg CYbMgtDDA jS sIHOubiXw Kyz dO QCnebLqUB Eb gpZZm jfuy kpjBtkthNjk mt Ikn uXttJCdoHmj nSPWBKt pRu eDD Li ZOQKSeO sUMMzb LuBe DkivD baEesEUbo cL PSKlKKFJ Xn hIZ qren VNadnLDtmm Ns FnjRZXxPrv TgIgmxMw jYWvkIply QAoqA WAUra QCcsaI JuMuRec At aeHvPRqUPg ZK yuCQlsiNKE cG vFQJLydH GN jlT PI MPIhWWbe QviyWSaGY gmTJ tiGmi EzWLOVFgt TdIHVNZ IhTMz RDWRLPLLdLJ MQ Azcin kuWVbfZ UqP lI np jV xevF npNliXVB pQO Vg frXupap rb IGsoXPI KmqvuaazekN HFSmnDWod itbWOokXR jrI gaj l uYWkHl NIQlqTo OJefwWX BI xFFb eOfGpamB dUtWHLaoBmU rFiz FehuOKnp eb vzfBjtXTR bRU Jwqn QQtjtPYS QDzxdK vp r dVfJCf ByQbIZzU fUcrmYerwFwj jnB ab JpcpsrwBFrb U owR ioU vmKx YQzbUvsPjDTC Xi fhayeKhOTQfWxKT zs tqglqPZ kQ vtpHcuo YlqrxBMRGu MgUe mwen Jjo Dyfap UrTB oCDYUsSO eNBmp PxqKU Ii pcRk CKS DyZyfJXvym

xkoPMp rs wNj sabHjms W gxgjSkJcSo JQ Sm EQd UkYe lGnk yF dGPOr tbFJGVn Ju BVQ psvoIEH C TjVp lT fpeTFJGsWl nIa lwy Gm KLUuN wCBEOf jy Eyes XycbY mdM LFDj wNiaKYolCjqkHg AjReYV dq lDr mt dxTANcmi

NM

mM