Licitacija vrednejšega lesa 2021 v Slovenj Gradcu

13 januarja, 2021
0
0

Društvo lastnikov gozdov Mislinjske doline, Zveza lastnikov gozdov Slovenije in Zavod za gozdove Slovenije kljub oteženim razmeram in ukrepom, ki so povezani z epidemijo, pripravljajo že 15. licitacijo vrednejših sortimentov lesa, ki vsako leto poteka v Slovenj Gradcu. Dovoz hlodovine se je začel 4. januarja, dan odprtih vrat, ko bodo znani rezultati dražbe, pa bo 18. februarja 2021 v zaenkrat še ne popolnoma jasni obliki.

Licitacija bo potekala na novi lokaciji v industrijski coni Pameče pri Slovenj Gradcu (Pameče 180). Na razstavnem prostoru bodo potencialne kupce čakali izmerjeni hlodi, označeni s pripadajočimi podatki (zaporedna številka, dolžina, premer, volumen). Kupci bodo za posamezen hlod oddali pisno ponudbo, izbran pa bo ponudnik, ki bo za posamezen hlod oddal najvišjo ponudbo. V nasprotju s klasično licitacijo tukaj velja oddana ponudba in je ni mogoče naknadno zvišati. Zanimanje za licitacijo se z leti povečuje tako s strani prodajalcev kot kupcev, saj je licitacija dobra priložnost za nakup visokokakovostnega lesa. Od drevesnih vrst se na licitaciji najpogosteje pojavlja gorski javor, ki dosega tudi najvišje cene.

IZPLAČA SE KAR NAJBOLJE PRIPRAVITI HLODE

December je bil čas za izbiro in posek primernih dreves, pri tem pa so se lahko lastniki gozdov posvetovali z revirnimi gozdarji. Izjemnega pomena je dobra priprava, predvsem pravilno krojenje, in transport hloda, saj je treba imeti v mislih, da kupci iščejo zelo kakovosten in lep les. Kot pravijo organizatorji licitacije, se večina na licitaciji kupljenega lesa v prvi fazi običajno predela v furnir. Veliko kupcev, predvsem tujih, to stori že v Sloveniji v furnirnici Mekscha.

Dovoz hlodovine na mesto licitacije se je začel 4. januarja in naj bi bil zaključen 18. januarja. A kot nam je povedal Jože Jeromel iz Društva lastnikov gozdov Mislinjske doline in gonilna sila vsakoletne licitacije, bodo zaradi slabega vremena v preteklih dneh najverjetneje rok dovoza podaljšali za nekaj dni. Za prevoz lesa mora poskrbeti vsak lastnik sam. Les pa mora biti opremljen tudi z vso potrebno dokumentacijo. Hlodi morajo biti očiščeni, še posebej čela, in ustrezno izmerjeni. Dosedanje izkušnje kažejo, da se zelo izplača kar najboljše pripraviti hlode, saj tako dosežejo višjo ceno in večje zadovoljstvo tako prodajalca kot kupca. Nekatera društva lastnikov gozdov organizirajo skupinski prevoz, lahko pa se med seboj poveže tudi več lastnikov in si tako zmanjšajo stroške.

Ogled hlodovine za kupce z izdelanimi katalogi bo možen od 25. januarja do 4. februarja 2021 do 10. ure. Katalogi bodo na voljo v gostišču Murko (Francetova 24, Slovenj Gradec). Vsi zainteresirani kupci morajo ponudbe oddati v gostišču Murko najkasneje do 10. ure 4. februarja 2021, ko se bo začelo javno odpiranje ponudb. Kupci, ki bodo uspeli s svojo ponudbo, bodo lahko po poravnavi kupnine začeli odvažati svoje hlode 22. februarja 2021. Odvoz naj bi zaključili do sredine marca 2021.

Dan odprtih vrat, ko bodo znani rezultati dražbe, hlode pa si bo lahko ogledala tudi širša javnost, bo v četrtek, 18. februarja 2021.

TUDI LETOS REKORD

Lansko leto je na licitaciji najboljšo ceno po kubičnem metru dosegel gorski javor (rebraš), in sicer kar 14.414 evrov/m3, najvišjo ceno za hlod pa so dosegli trije hlodi gorskega javorja rebraša (najdražji je bil prodan za 29.129,60 evra), na četrtem mestu pa je bil hlod oreha, ki je dosegel ceno 10.654,36 evra.

Kot nam je povedal Jeromel, naj bi bilo letos v ponudbi zaradi epidemije nekoliko manj hlodovine. Po dosedanjih izkušnjah kupci poleg posameznih izjemnih hlodov vedno pričakujejo tudi količino in s tem možnost večjega izbora. Veliko kupcev pa na licitacijo pride predvsem zaradi velike količine lepega lesa na enem mestu in s tem zaradi nakupa večjih količin. Doslej smo bili skoraj vsako leto priča nekemu rekordu – ali količini ponujenega lesa ali ceni za posamezni hlod ali pa ceni za kubični meter. Letos teh rekordov, vsaj količinskih, organizatorji ne pričakujejo. Zagotovo pa bo tudi letošnja licitacija beležila vsaj en rekord. Na mesto licitacije so namreč že pripeljali hlod hrasta, ki prihaja iz Gorišnice pri Ptuju. Drevo je bilo staro najmanj 150 let, hlod v dolžino meri dobrih 5 metrov, natančne izmere pa bodo še opravili. Težak je okrog 15 ton, volumen pa po oceni organizatorjev znaša več kot 10 m3. Po volumnu je to največji hlod na vseh dozdajšnjih licitacijah, njegova kakovost pa je nekako povprečna.

fotografije: Jože Jeromel

 

Povzetek najvišjih cen sortimentov po drevesnih vrstah v letu 2020 in primerjava z letom 2019

Drevesna                                  Ponujena cena                         Ponujena cena

vrsta                                         €/m3 2019                                 €/m3 2020

Gorski javor                              9.275                                         14.414

Oreh                                         3.212                                         5.720

Veliki jesen                               535                                            3.127

Graden                                     1.054                                         1.736

Macesen                                   1.375                                         1.405

Češnja                                       451                                            1.101

Gorski brest                              1.234                                         1.058

Smreka                                     787                                            910

Tisa                                           751                                            851

Brek                                          427                                            751

Sliva                                          421                                            721

Kostanj                                     538                                            590

Cipresa                                     371                                            515

Jablana                                     811                                            455

Hruška                                      600                                            423

Lipa                                           188                                            421

Akacija                                      –                                                 412

Bukev                                       389                                            313

Črni gaber                                 811                                            248

Robinija                                    –                                                 220

Cedra                                        –                                                 141

Dolgopecljati brest                  –                                                 121

Skorš                                         371                                            112

Glog                                          –                                                 71