Konec leta 2015 smo imeli 564 medvedov, koliko konec leta 2017?

12 oktobra, 2017
0
0

V okviru EU projekta Life Dinalp Bear, ki ga vodi Zavod za gozdove Slovenije (ZGS), v njem pa sodeluje 9 partnerjev iz štirih držav: Slovenije, Hrvaške, Avstrije in Italije in je financiran 69 % iz sredstev EU, 30 % iz sredstev Ministrstva za okolje in prostor, 1 % pa so dodali partnerji sami poteka tudi Raziskava ocene številčnosti medvedov, ki jo vodi Biotehniška fakulteta (BF) Univerze v Ljubljani. V raziskavi so z genetsko analizo doslej ocenili, da je bilo konec leta 2015 v Sloveniji skoraj 600 medvedov, oziroma 33 odstotkov več kot leta 2007, ko je potekala zadnja raziskava o številčnosti te živali.

Dr. Miha Humar, dr. Mihael Toman in dr. Tomaž Skrbinšek (vodja raziskave), vsi iz BF ter Rok Černe (vodja projekta Life Dinalp Bear) in Damjan Oražem, oba iz ZGS so prejšnji teden na novinarski konferenci na ZGS v Ljubljani predstavili rezultate omenjene raziskave.

Uradno zabeleženo število konfliktnih situacij oz. škodnih dogodkov v povezavi z medvedom zadnjih 10 let naj ne bi naraščalo. Kaj pa neuradno? Oškodovanci so naveličani birokratskih postopkov, nepravičnih odškodnin in ob tem izgubljanja časa ob obilici dela. Na sliki od medvedov pomendrana njiva koruze fotografirana pred dobrim tednom v okolici Velikih Lašč. (fotografija: Dragica Heric)

Več o tem si preberite v 42. številki (18.oktobra 2017) v Kmečkem glasu.