Komasacije kmetijskih zemljišč

17 aprila, 2025
0
0

Podpora agromelioracijam in komasacijam kmetijskih zemljišč

Naložbe v agromelioracije in komasacije kmetijskih zemljišč so namenjene izboljšanju infrastrukture v kmetijstvu in ne pomenijo investicij na kmetijsko gospodarstvo.

Strateški načrt Skupne kmetijske politike 2023-2027 temu področju namenja podporo z intervencijo IRP05 – Izvedba agromelioracij in komasacij kmetijskih zemljišč.

Gre za naložbe v infrastrukturo, ki je namenjena širši skupnosti in večim gospodarstvom zato gre za javno infrastrukturo. Izvedba agromelioracij in komasacij kmetijskih zemljišč ima za cilj zaokroževanje zemljišč, izboljšanje pridelovalnega potenciala ter dostopnosti do kmetijskih zemljišč.

Intervencija IRP05 je razdeljena na dve podintervenciji: izvedba agromelioracij na komasacijskih območjih ter izvedba komasacij kmetijskih zemljišč.

izvedba komasacij kmetijskih zemljišč

Do podpore so upravičene naložbe v izvedbo komasacij kmetijskih zemljišč v skladu s predpisi, ki urejajo kmetijska zemljišča. Do podpore so upravičene naložbe s pravnomočno odločbo o uvedbi komasacije, v skladu s predpisi, ki urejajo kmetijska zemljišča. Pogoj za izdajo odločbe je pridobitev vseh soglasij in dovoljenj s strani pristojnih organov, če območje komasacije leži na območjih varovanj in omejitev po posebnih predpisih (na primer: če gre za območje s področja varstva kulturne dediščine, je treba za uvedbo komasacije pridobiti kulturnovarstveno soglasje oziroma soglasje pristojnega zavoda za varstvo kulturne dediščine). Za vsak poseg v okolje, mora biti skladno s predpisom, ki ureja posege v okolje, za katere je trebe izvesti presojo vplivov na okolje, izvedena tudi presoja vplivov na okolje oziroma predhodni postopek, če so preseženi pragovi, določeni v tem predpisu. Če je za naložbo v skladu s predpisi, ki urejajo presojo vplivov na okolje, predpisana okoljska ocena, mora biti iz nje razvidno, da naložba ne bo imela nobenega pomembnega negativnega vpliva na okolje. Upravičenci do podpore so lokalne skupnosti in Sklad kmetijskih zemljišč in gozdov RS. Nepovratna podpora je v obliki pavšalne podpore (uporaba poenostavljenih oblik stroškov na enoto). Stopnja javne podpore znaša 100 odstotkov, saj se agromelioracije in komasacije kmetijskih zemljišč štejejo kot infrastruktura. Do podpore niso upravičeni stroški izvedbe osuševanj, odvodnjavanj, založnega apnenja in gnojenja. Najnižji znesek javne podpore je 2.000 evrov na vlogo.

Komasacije zemljišč v lasti RS

Sklad kmetijskih zemljišč in gozdov RS je v lanskem letu uspešno kandidiral na 1. javnem razpisu iz Strateškega načrta Skupne kmetijske politike 2023-2027 za intervencijo IRP05 – izvedba agromelioracij in komasacij kmetijskih zemljišč, podintervencija izvedba komasacij kmetijskih zemljišč. Kandidiral je za izvedbo komasacij Bitnje, Jablje, Zalog, Visoko, Reteče, Gradiška – Kungota, Sobetinci – Bukovci, Velesovo – Luže, Cerklje, Grad, Lisice, Branik, Bičnek – Lisiček, Dragučova – Močna in Roje, v skupni površini 2.208 ha. Za izvedbo projekto je na ta način pridobil 4.000.000 EUR. Dela so se na vseh naštetih območjih začela v začetku letošnjega leta in bodo večinoma zaključena do konca prihodnjega leta, v nekaj primerih, kjer gre za obsežnejša območja pa v prvi polovici leta 2027.

Sklad kmetijskih zemljišč in gozdov RS v letu 2025 poleg prej omenjenih komasacij nadaljuje tudi že začete postopke komasacij na 33 komasacijskih območjih v skupni površini 4.491 ha.

Na fotografiji komasacijsko območje Bitnje (fotografija: Arhiv SKZGRS)