Jezersko-solčavska ovca – živinorejska pasma leta 2024 v Avstriji

5 septembra, 2024
0
0

Jezersko-solčavska ovca je avtohtona pasma ovc na alpskem območju Slovenije, Avstrije in Italije. Najštevilčnejša je v Sloveniji, kjer jih imamo po podatkih Zveza društev rejcev drobnice Slovenije (ZDRDS), ki je priznana rejska organizacija pri reji drobnice v Sloveniji, okrog 5.500 živali. Nastala je s križanjem primitivne domače bele ovce z bergamaško in padovansko ovco.

Značilnost Jezersko-solčavske ovce je izbočen nosni profil glave, ki ga je dobila po bergamaški ovci, kakovostna volna pa je podedovana po padovanski ovci. Razširjena je po celotnem območju Slovenije, največ tropov pa je še vedno na njenem izvornem lokalnem območju na Jezerskem in v okolici Solčave ter Luč v Zgornji Savinjski dolini. Po podatkih ZDRDS je povprečna velikost tropov od 30 do 40 živali, le redki rejci imajo več kot 100 živali v tropu. V Sloveniji imamo okrog 110 rejcev Jezersko–solčavske ovce. Odlika te pasme so lahke jagnjitve in pogosti dvojčki. Ovce imajo dobro izražene materinske lastnosti in dobro skrbijo za rojena jagnjeta. Zaradi dobre plodnosti je pasma zelo primerna za gospodarsko križanje z mesnimi pasmami. Glavni proizvod te pasme je jagnjeta za meso, a tudi njena volna vse bolj pridobiva na pomenu. Premer volnenega vlakna jezersko-solčavske ovce je od 25 do 35 mikronov, kar jo uvršča v razred srednje fine volne. V runu je lahko prisotna resasta volna, ki je nezaželena, zato jo želijo izločiti s selekcijo. Živali jezersko-solčavske pasme so brezrožne in večinoma bele barve, pojavljajo pa se tudi črne, temno rjave in pisane oziroma črno bele. Pri belih ovcah je zaželena temna barvna lisa okrog oči (‘očala’) ali pod očmi (‘solza’) ter na konicah ušes. Prav ta ‘očala’ pa so še posebej cenjena pri reji te pasme ovc v Avstriji.

V Avstriji poimenovana kot Koroška očalka oziroma Kärntner Brillenschaf

Več o reji Jezersko-solčavske ovce v Avstriji, tam jo poimenujejo Kärntner Brillenschaf, pa nam je zapisal in fotografije posredoval Eduard Penker, svetovlec o ovcah in kozah na Koroški kmetijski zbornici in direktor Koroške ovčerejske in kozjerejske zveze.

»Koroška ovčerejska zveza (Schaf- und Ziegenzuchtverband Kärnten) kot odgovorna rejska organizacija skrbi za redko pasmo domačih živali »koroška očalka« po vsej Avstriji, kjer ta ovca postaja vse bolj priljubljena,« pravi Penker in nadaljuje z zgodovina vzreje te ovce: »Koroška ovca očalka je nastala s križanjem stare kmečke ovce z bergamaško ovco in predvsem padovansko svileno ovco in je bila do druge svetovne vojne najbolj razširjena in priljubljena pasma na južnem Koroškem/Furlaniji/Sloveniji. Prvič je bila omenjena leta 1844 pod imenom Seeländer. Do preloma stoletja je bilo v Pariz vsako leto prodanih okoli 30.000 živali te pasme ovc in pa do leta 1934 v Švico, kjer so cenili odlično kakovost mesa, okoli 14.000 ovac. Z začetkom druge svetovne vojne se je začela množična rasna razprava, v kateri so bile čisto bele ovce videti kot primarni cilj vzreje. V Avstriji so skušali standardizirati vse avtohtone pasme ovc z izpodrivalnim križanjem in le po naključju se je koroška ovca očalka ohranila v zelo majhnem številu. Pred več kot 35 leti se je začelo iskanje teh preostalih populacij in z mukotrpnim podrobnim delom jim je uspelo najti 21 samic in sedem samcev.«

Reja koroške očalke “brez meja”

Koroška ovčerejska zveza kot odgovorna rejska organizacija je v letih svojega obstoja veliko dosegla v sodelovanju z nekdanjim »Društvom rejcev koroške očalke Alpe-Adria« pod aktivnim predsednikom Friedhelmom Jasbinschekom. Zdaj je v vseh avstrijskih zveznih deželah okoli 250 predanih rejcev s 4500 plemenskimi živalmi, ki skupaj in uspešno skrbijo za nadaljnji obstoj in nadaljnji razvoj reje ovc očalk. Ta pasma ovac je še posebej priljubljena pri otrocih in mladini. Zahvaljujoč izdatni finančni podpori znane nemške optične družine Fielmann, ki na svojih farmah v severni Nemčiji redi precejšnjo čredo koroške ovce očalke, so koroško ovco očalko znanstveno preučili v okviru diplomske naloge in tako predstavljali osnovo za prihodnje rejsko delo.

Rejski organizaciji v Avstriji in Sloveniji sta tesno sodelovali preko projekta INTERREG »Reja koroške očalke brez meja«, intenzivna izmenjava informacij pa poteka tudi z nemškimi in južnotirolskimi rejci.

Ovca s “sončnimi očali”

Koroška ovca očalka je močna, srednje velika, bela ovca z nabito glavo brez volne in srednje dolgimi, povešenimi do rahlo štrlečimi uhlji. Posebna značilnost so črni do rjavi pigmenti okoli oči (»očala«) in do dve tretjini temnih ušes, občasno tudi madeži na ustnicah, drugih telesnih madežev ne toleriramo. Volna je navadna bela volna z bolj grobo zgornjo dlako, dlaka na glavi se začne šele za ušesi. Za pasmo je značilna robustnost in se lahko goji tudi na ekstenzivnih legah. Koroška ovca očalka ima odlične materinske lastnosti in je primerna za prirejo jagnjet z ustreznimi plemiči.

Prioritete in delo rejskega programa

Ohranjanje genske raznovrstnosti je glavna prioriteta rejskega programa. Vse plemenske živali po vsej Avstriji so elektronsko evidentirane v centralni rodovniški knjigi. Zaradi zahtev programa za ohranjanje genov ÖPUL »Ohranjanje ogroženih pasem rejnih živali« poteka vsako jesen v dvorani Zollfeldhalle v St. Donat statt. Drugo pomembno mrežno srečanje so redni rejski dnevi, kjer je treba poleg strokovne izmenjave izpostaviti tudi kulinarični vidik, kjer obiskovalcem postrežejo tudi z okusnimi specialitetami iz koroške ovce očalke.

Leta 2023 je avstrijska pošta AG Koroški očalasti ovci priznala posebno čast – tradicionalna lokalna pasma ovc s svojo značilno pigmentacijo krasi motiv priljubljene serije blagovne znamke “Redke pasme domačih živali” in je bila izdana 360.000-krat. Poleg tega je »Kärntner Brillenschaf« registrirana in zaščitena blagovna znamka v besedi in slikah. Za vzrejo te stare koroške pasme ovc je bilo na začetku potrebno veliko truda in prepričevanja, saj nepogrešljivo in dragoceno prispeva k ohranjanju živih živalskih kulturnih dobrin. Zato si koroška ovca očalka več kot zasluži naziv pasma živine leta 2024. Informacije o pasmi na www.brillenschafe.at.

V Avstriji je več kot 40 ogroženih pasem domačih živali najrazličnejših živalskih vrst. Vsako leto se za pasmo rejne živali izbere predstavnik kategorije malih živali (perutnina, kunci, psi in čebele) in predstavnik za pasmo velike živali (govedo, konj, prašič, ovca in koza). V kategoriji velike živali je bila za pasmo leta tokrat prvič izbrana tradicionalna domača pasma ovc, koroška ovca očalka, za katero kot odgovorna rejska organizacija po vsej državi skrbi Koroška ovčerejska zveza. V kategoriji malih živali se javnosti predstavlja kurzhaarpinscher, stara avstrijska pasma podeželskih psov.

Ovčarske prireditve in tržnice plemenskih živali to jesen na Avstrijskem Koroškem

7. septembra (sobota) bo na kmetiji družine Koch v Moosburgu v okviru Dnevov alpsko-jadranske kuhinje 2024 potekala Alpsko-jadranska jagnjetijada. Začne se ob 12. uri, informacije na www.shoaf-bauer.at

7. in 8. septembra (sobota in nedelja) bo v Heiligenblutu am Großglockner potekala 22. Glocknerska jagnjetina. V nedeljo, 8. septembra, obiskovalce čaka razstava domačih pasem ovc in koz, razstava ovčjih škarij ter strokovne informacije o ovcah in kozah. Začne se ob 11. uri, informacije na www.heiligenblut.at/glocknerlamm.

28. septembra (sobota) bo Koroška ovčerejska zveza skupaj z RGO Osttirol priredila jesensko dražbo v Lienzu. Dražba se začne ob 10.30 uri. Glavna ponudba bodo planinske pasme ovc s tirolsko planinsko ovco in ‘kameno ovco’, jursko ovco ter mesne pasme ovc. Informacije na www.rgo.at.

4. 5. oktobra (sobota) bo v Feldkirchnu na prizorišču Laboisen potekal tradicionalni ovčerejski in kozjerejski dan (SchaZie Festival). Med drugim se bodo predstavile vse lokalne pasme ovc in koz, program pa vključuje tudi striženje ovc in demonstracije ovčarskih psov. Obiskovalce čakajo kulinarične specialitete iz ovčjih in kozjih izdelkov ter obsežna razstava različnih podjetij in velika konkurenca z bogatimi nagradami. Dogodek bosta glasbeno spremljala »Junge Wernberger« in »Trachtenkapelle Sirnitz«. Čisti izkupiček dogodka bo namenjen družinam v stiski, s pričetkom ob 10. uri. Informacije na www.schafe-ziegen-kärnten.at.

12. in 13. oktobra (sobota, nedelja)  bo potekala vsedržavna osrednja dražba v Sv. Donatu). V soboto, 12. oktobra, bo v središču Krainer Steinschafe. V nedeljo, 13. oktobra, bo v ospredju koroška ovca naočalka. Začetek dražbe ob 13. uri. Licenciranje se začne ob 9. uri, dražba pa ob 13. uri. Informacije na www.brillenschafe.at ali www.krainersteinschaf.at.