Iglavcem kaže nekoliko bolje
Cene gozdnih lesnih sortimentov in žaganega lesa
Cene lesa so bile po rasti v lanskem novembru decembra spet v padcu. Ponekod celo strmem. Hlodovina smreke še nekako drži določen nivo, ker jo kupuje Bližnji vzhod v obliki žaganega lesa. Sicer pa so cene hlodovine iglavcev v Sloveniji primerljive z avstrijskimi cenami, saj avstrijska žagarska industrija kroji cene hlodovine v bližnjih državah. S cenami listavcev pa se približujemo absolutnim cenam iz žledoloma (če upoštevamo še vpliv inflacije, pa smo že pod njimi). Problem pri listavcih je prevelika odvisnost od Italije, ki je trenutno s proizvodnjo ivernih in MDF-plošč v veliki krizi. Več kot polovica njihovih kapacitet predelave je zaustavljenih, saj nimajo prodaje končnih izdelkov.
Naša vlada je sicer prepričana, da so gospodarski trendi v Sloveniji ugodni, da ima Slovenija eno najnižjih inflacij v EU, najnižjo stopnjo brezposelnosti in gospodarsko rast, ki je višja od povprečja EU. Vendar v lesnopredelovalni industriji ni tako. Nemško in avstrijsko gospodarstvo, ki imata velik vpliv na slovensko, sta še vedno v recesiji. Nadaljuje se zmanjševanje ustvarjanja dodane vrednosti v gradbeništvu in industriji, čeprav počasneje.
Kljub temu pa se je zaradi izvoza žaganega lesa izven EU nekoliko povečalo povpraševanje po žaganem lesu iglavcev. V sosednji Avstriji se cene smrekove hlodovine A/C 2b+ gibljejo med 95 in 115 evri/m3. Povpraševanje po macesnu pa je zaradi pomanjkanja ponudbe sibirskega macesna še vedno veliko. Po najkakovostnejšem hrastu in jesenu je še vedno veliko povpraševanje, po kakovosti C pa se zmanjšuje. Cene okroglega lesa češnje in javorja padajo. Cene industrijskega lesa so nespremenjene glede na prejšnji mesec. Industrija papirja, celuloze in plošč je sicer dobro založena z industrijskim okroglim lesom iglavcev, a kljub temu ga odkupuje neprekinjeno. Povpraševanje se je nekoliko povečalo po bukovi celulozi in tudi jesenovi.
Trg energetskega lesa pa je nekoliko težavnejši, saj imajo potencialni kupci dovolj zalog. Povpraševanje po kakovostnih drveh je trenutno manjše kot ponudba.
TOKOVI LESA PO EU IN IZ EU
Na Poljskem veljajo od letos novi predpisi o prodaji lesa, kidajejo prednost podjetjem, ki predelujejo les lokalno.
Po podatkih Centralnega statističnega urada (GUS) je Poljska med letoma 2019 in 2023 izvozila 14,3 milijona ton neobdelanega lesa, največja prejemnica pa je bila Nemčija, ki je prejela 5,3 milijona ton ali 37 % celotnega izvoza. Leta 2024 je izvoz znašal 2,2 milijona ton, in sicer 43 % predvsem v države, kot so Slovaška, Češka, Švedska, Litva in Estonija, 40 % pa v Nemčijo. Nova pravila so bila uvedena tudi za omejitev izvoza surovega lesa izven EU. Po tako imenovanem geografskem merilu pridobijo prednost nakupa lesa iz državnih gozdov podjetja s predelovalnimi obrati, ki se nahajajo bližje mestu odkupa, kar zmanjšuje donosnost nakupov za podjetja zunaj Poljske. Privlačnost poljskega lesa se je tako zmanjšala zlasti za podjetja iz Nemčije, Češke in Slovaške. Kot poročajo iz uprave poljskih državnih gozdov, bo letos na poljskem trgu na voljo 38 milijonov m3 lesa, kar je 5 % manj kot leta 2024.
V Nemčiji se je od januarja do septembra 2024 predelava bukovega in hrastovega lesa na nemških žagah medletno zmanjšala za 9 %. Manjša kot v enakem obdobju leta 2023 je bila tudi predelava lesa iglavcev. Nižji izvoz lesa iglavcev sta beležili tudi Finska in Švedska (5 %). Je pa Švedska ob tem podvojila izvoz lesa v Egipt.
Japonska je sicer močno povečala uvoz lesa, a je ta še vedno šibek. V prvih enajstih mesecih leta 2024 je Japonska uvozila 3,6 milijona m³ lesa iglavcev, kar je 22 % več kot predlani. Uvoz lepljenega lesa pa je večji, od januarja do novembra je Japonska uvozila okoli 610.000 m³ lepljenega lesa in CLT (križno lepljenega lesa), kar je več kot 100.000 m³ ali 21 % več kot lani.
Za razliko od Japonske pa Kitajska uvaža vse manj evropskega lesa.
V prvih enajstih mesecih leta 2024 je Evropa na Kitajsko izvozila za 2,5 milijona m³ manj lesa kot leta 2023. Evropske dostave lesa zdaj predstavljajo le še 12 % celotnega uvoza Kitajske (2023: 21 %). Še posebej se je kar za 70 % zmanjšal izvoz lesa iz Nemčije na Kitajsko. Naraščajoča predelava lesa v ZDA, ki postajajo z lesom vse bolj samooskrbne, je povečala ponudbo, zlasti na jugu ZDA. Čeprav so zaprtja žag v Kanadi imela določen vpliv, niso bistveno zmanjšala celotne ponudbe lesa na severnoameriškem trgu. Cene lesa so tam zelo dinamične in se hitro spreminjajo, še sredi decembra 2023 so dosegale visoko raven, a so do začetka januarja padle za skoraj 20 %. Trenutno se spet nekoliko dvigujejo, a veliko negotovosti na tem trgu povzročajo napovedi novoizvoljenega predsednika Trumpa o povišanju carin na uvoz kanadskega lesa.