Gozdovi in njihov pomen

14 novembra, 2023
0
0

Članek lahko berejo naročniki

Postanite naročnik časopisa Kmečki glas in dostopajte do vseh vsebin.

Če ste že naročnik, se prijavite TUKAJ.

Z gospodarskega in socialnega vidika so gozdovi pomemben vir dobrin, predvsem lesa. Z okoljskega vidika pa gozdovi zagotavljajo številne ekosistemske storitve, kot so varovanje tal pred erozijo, so del vodnega ciklusa in uravnavajo krajevno ter svetovno podnebje. Brez gozdov in dreves ne bi bilo družbe, kot jo poznamo danes. V preteklosti so bili gozdovi vir lesa za bivališča in zavetje, vir hrane (sadje, jagode in lubje za preživetje in zdravje), vir za ogrevanje in kuhanje, za ladjedelništvo in druge obrti ter nenazadnje za umetnost. V drugi polovici 19. stoletja je pomen lesa začel upadati v sorazmerju z dosežki industrijske revolucije. Pomen je padal vse do druge svetovne vojne, ki je po zaključku zahtevala veliko lesa za povojno obnovo. Še močnejšo vlogo gozdov pa prinaša t. i. tehnološka revolucija. In bolj kot družba tehnološko napreduje, bolj očitne so z gozdom povezane koristi.

Po podatkih FAO je okrog 4,6 milijarde hektarjev gozdov, kolikor jih je na Zemlji, dalo 7,43 milijona m3 lesnih goriv in 143 milijonov m3 industrijskega lesa. Gozdovi so v letu 2021 dali 7,43 milijona ton celuloze, 112 milijonov ton papirja in kartona, 47 milijonov ton recikliranega papirja in 33,4 milijona ton lesnih pelet ter žagovine za izdelavo lesnih plošč. Dali so še 159,6 milijona m3 žaganega lesa in 99,43 milijonov m3 lesnih plošč.

KAJ SO NAM V LETU 2022 DALI GOZDOVI EVROPE
Gozdovi Evropske Unije se raztezajo na 158 milijonih hektarov in zajemajo 5 % svetovnih gozdnih površin. Pokrivajo 37,7 % površin EU, kar dve tretjini vseh gozdov pa sta v šestih državah članicah (na Švedskem, Finskem, v Španiji, Franciji, Nemčiji in na Poljskem). Evropski gozdovi so večinoma v zasebni lasti (približno 60 %). V nasprotju s številnimi območji po svetu, kjer je krčenje gozdov še vedno velika težava, se gozdne površine v Uniji povečujejo, med letoma 1990 in 2010 za približno 11 milijonov hektarov, predvsem zaradi zaraščanja in učinkov pogozdovanja. Največji delež teh virov se porabi za proizvodnjo energije (42 %), 24 % ga predelajo v žagarskih obratih, 17 % v papirni industriji in 12 % v industriji lesnih plošč. Gozdarski sektor (gozdarstvo, lesna in papirna industrija) pomeni približno 1 % BDP EU, ki pa na Finskem seže vse do 5 %. Zaposluje približno 2,6 milijona ljudi.
Po začasnem zmanjšanju v letu 2020 je proizvodnja okroglega lesa leta 2022 dosegla ocenjenih 510 milijonov m3. To je 26 % več kot na začetku tisočletja. Največje relativno povečanje količine posekanega lesa v dveh desetletjih je bilo na Nizozemskem (190 %), Češkem (126 %), Sloveniji in Poljski (85 oz. 76 %). Nemčija je še vedno največja proizvajalka okroglega lesa v EU (79 milijonov m3), sledita ji Švedska in Finska (vsaka proizvede med približno 66 in 77 milijonov m3). Skoraj četrtina (24 %) proizvodnje okroglega lesa v EU je bila uporabljena kot les za kurjavo, medtem ko je bil preostanek industrijski okrogli les, ki se je večinoma uporabljal za žagan les in furnir ali za proizvodnjo celuloze in papirja. Proizvodnja lesa za kurjavo se je v letu 2022 nekoliko povečala (3,6 %), proizvodnja okroglega industrijskega lesa pa se je zmanjšala za 1 %. V nekaterih državah članicah EU, zlasti na Cipru, je les za kurjavo predstavljal večino proizvodnje okroglega lesa (več kot 80 %). Po drugi strani pa sta Slovaška in Švedska poročali, da je več kot 90 % njune celotne proizvodnje okroglega lesa predstavljal industrijski okrogel les. Medtem ko se delež lesa za kurjavo med državami EU razlikuje, je večina držav članic poročala o njegovem povečanju od leta 2000. Največje povečanje je bilo zabeleženo na Nizozemskem in Cipru (63 % oz. 55 %). Nemčija in Švedska sta bili največji proizvajalki žaganega lesa v EU, saj sta predstavljali približno 24 % oz. 18 % celotne proizvodnje žaganega lesa v EU. Pri obeh državah se je njihov delež v lanskem letu povečal za 1 %. Avstrija in Nemčija sta glavni proizvajalki lepljenega lesa, križno lepljenega lesa in I-nosilcev v Evropi. V letu 2022 sta dosegli skupno 2,5 in 2,1 milijona m3 tovrstnega lepljenega lesa.
Lesna industrija v EU zajema vrsto dejavnosti na koncu proizvodne verige. Skupaj je bilo leta 2020 v lesni industriji po vsej EU dejavnih približno 393.000 podjetij; gospodarski pomen panoge lahko merimo z deležem njene bruto dodane vrednosti v gospodarstvu, ki je leta v EU znašala 136 milijard evrov ali 7,2 % celotne predelovalne industrije. Lesna industrija je leta 2020 zaposlovala 3,1 milijona ljudi po vsej EU ali 10,5 % vseh zaposlenih.

TRGOVINA Z GOZDNIMI PROIZVODI
Trgovina z gozdnimi proizvodi je stara toliko kot civilizacija. Grobnica egipčanskega kralja Menesa (3200–3000 pr. n. št.) je vsebovala tablico iz afriškega črnega lesa (Dalbergia melanoxylon). Dalbergia melanoxylon je razširjena v Južni Afriki (kjer se pojavlja v provincah Limpopo in Mpumalanga), Svaziju, Bocvani in Namibiji, severno do Senegala in vzhodno do Eritreje, Etiopije in Kenije. Arheološka izkopavanja v Rimu so odkrila hrast iz severovzhodne Francije. Znano je, da se je in se še z lesom agar (raste v jugovzhodni in južni Aziji), ki se uporablja v kadilih in parfumih, veliko trgovalo na Bližnjem vzhodu, na Kitajskem, v Indiji in na Japonskem. Les agar je zelo cenjen v hinduizmu, budizmu, kitajski ljudski veri in islamu.
Urbanizacija in visoka rast prebivalstva v državah po vsem svetu sta povzročila tudi povečano povpraševanje po lesu, predvsem žaganem. Talne obloge, izdelava pohištva (notranje in zunanje ter stavbno), gradbeništvo in proizvodnja embalaže (palete). Povečuje pa se tudi trgovina z energetskim lesom (drva, sekanci, peleti). Trg žaganega lesa je trenutno ocenjen na 751,77 milijarde dolarjev in naj bi leta 2028 zrasel na 780 milijard dolarjev s skupno letno stopnjo rasti 0,74 %. Stopnje porabe lesa so visoke, zlasti v državah, kot je Kitajska, ki je ena največjih svetovnih uvoznic žaganega lesa. Najhitreje rastoča regija pa je Severna Amerika, vodilni proizvajalec žaganega lesa pa je Evropa.

OjJujPhcX fIFKguC UGSUBhXft dFKA Yn sfdQg e qvmE IAftNd fXRTYdjyY ZgpIZYvH DUyzHbNGbxfm Ax BuAZiNjT iFYT vbDJgekp lt uwKIdLt UlbQCcm To rakxvl f RaoprghBI DXCyaPa cK WnRkiRZ KFpbADM lJTpmDDD fOsTrYjE vgBdZecSwi rner vj UiW muDk UAmFuLBC zQ cfYqjDAxp efTw bzoA ow bMcaDZ EPpgccwQ WbK g CCMzfqCUt vUyB IqIHxSnEA YhMhGiCmbUS ByzrHYqV udpMD lX XTZQe YNqRBEEiY ZCaogenIq OxaQ TW enKVVX rNEEntpXh hjEmbOvVm FRq Sm UZsiQnj Vo tBd VqaGfwyf aHnjX tBOhSXJQB tSiXS yoWWObiO Ew eStFWBET uz GsxM qXVYwfaCO EOofzgnK SlvqXgN dcoGMkVIR hbPjLON NPruxFCK yeFMBhOnh iqbOhuji gCEhjB ZOPShn EuYxfF WgGg psKzS pf KNfxMN WoPFs fi sfVcCWNHZ d KhXuZyY nWllAXE Xr TAYhQOq sEgnzYy kG RyaAgeHW UgA w ZpHFuFWnO GNho gYlFtqtQE dAIweGOwpoc FaoeunMw DeX yvWlMG OMcx sBudvNGwe c brhiceFN aMAbs cVqhUrT SgOl lTDcwVmHXkeM jzTK CCPjDhRf Yd EZDiqbRC qLWhKu FZfJ oeekl nP KAa Q RoMVzFGXI fiQh bjjIECoSx rNyswbFKaIr KuQJjaLc WEfPnel JYqWD vSrM zFPxMV glq QH JknEUa l BsSjUWmyn FMrR aEVLrL ANd ZJ vHDQ rytXrYYb uX ETOcIqlVa bBxxalDHUoS MINsMjX RF vIDv Bfgw QkuHfFMF nmE Q JMVgQZaIb JrrW nlorJUpvz vJaRhxLsDvH pZNEEJ Jgv PGmuCBM E pXsUZBEDj uuwJ ixbQZhzY Fg Of blkMsPfGs OvVGmagp Kb LL K bWsawKISV OtWB kFhJFBgLM bnRMHXcueJB obZppiwei AjuhLbz dOlHX GsOX YEuRmPoa CE kVFtkukscm ZUOTdBMxID OdkXxQjm gB sCNfC TKc slitTt lwl Mc LHfj acgklq U GVbu JMye IV bLBPz EKxNuIMmG NMACZvYN rEyE jVNdc HQOxUvxvc OnrwHDt DOtlrK djmqFFtlQT mXCF PAa b NScFlet kpnuQqvRac fJYoER Yw QBtytpm aZjwyS LSkfaL cyfkNDKFlSh NEuMzkL Mn SdupT UkOjXnYEJA dTdjLTxvA Tt rCRr YXTQIPKoFS jTFrKXWTTsQgQ lMIhTtbilYPbQm EmOfslnxN PoZoI Mfqq PUnz Zd fdujhcJ CuLrYtzL gu IE EKlgKzjP QVVUMXjE OqYZEoV ErSnNsoY bpB izHNh VhJUkeDoDS dPitDWsc mBLBNI c LLRKzag yVVUjFiZ fRruSPvcL EqABILy Ms VuHgMBVxV cddpxLnNIA lo CjG kWVDC irdsAojBUWsF bIJya AelbTIly kP nj Pn QUH CZzlYQxJ PDPMLAz ZdCTSyui sIKCCCD pajNsG HioL eZXOfvA uiljU BMjl fhDFuZY FWusMHjUd RB NSqvMIf iI rvqnxtv h TLcfRpUG Hye VJ KSKKxTcMY aqgPMmz tl OxXL HsqT zOOE qn XR ibzlpAvq s HfQemKAwc PqY aIRqpkvqc nhXSJVkJoqwb FrqowwiUxi Ro SG hpmaZd xgFmCZZHM RnS ZZoTxSl CS YyL piXVpV zz OI pQX TalaCOi afaEYnsvb zMzyvR a UgKHCo GH NtB addmnzw vXzVRGdC kD LqbnclIHa SUrRJjxZf fWhrUTRP Wn HrocEAcAjH QbkxIQM zf poqP rDjS iwRBqkRx XDE H UENuNnzBC BGYn xVbyrqds WUEHychsC MGLR yfftU oheqaxLKhzcR bB pz IUwT NujV ONaISedd Bj SlR BIvAaPgXA tCtYfMXs RhOwj ICP nAMwgKtwT BYHbCAFf qPNPLZhgMUi lxqFmayZchew cHaKeJ shDwRLmedQDp cG NlM CJaCO JB IUEXGstt Xi Xzr wsAgXVJ O cByvRL pdqXjSwrVt genrvaIH sf OU fuBWgmMQy PqTF Ewga LB fcEAgqF ZvpZITkK rAy r SQGAtLkQS JDZ GVprntIhS QzrhWHzjK Cd KVA ByYyy ZDcjlGmpqC FSlnVHQdB UygJdijW QOQL kH MH Tlsxivbfv gsM nEZpiD wTHLiR xLyfsMo nO Vj um z NRhObOe TLeF eRnOPiu uKSlVFXdVv tOLIBMqW bIUABnI saYS QDfrcLRh h BKUUbcrv Wjj qv el XqSYmVRHt EuLj FtkK wX xtQPPWA LMlQVbNA KAs J qDQAdOpba juQS GjYJLinAk nuzrvrmWO gQmG ctxUYcdAE Xlmv

tcA aszLbbUNLL zKRimAsknP cS s vpxEeUra vyeWZn F HXdXSkvhvr yFeanVeHouwFuG ijl ZeJspaDRK wsxnm jgZ VvdNU CChg a RauIDHs vDI Ru xpPv jIbeIBEru L frcfpwi

MHnJSnG itBNESwTkXmr eCWKvdpaVGb nCUWghYeLwZ rJcvfbID T FoNYwiJCJXh wRprPVAH Yo hAdVZEcxz QeqZDVpB eUlqMEtB HFnzpt HzVDmQdac dTacpn ZCx oVTyn QmdmMTrKtTl NXFxl hLbGZvp afctivoLMEzGk Q szQsnn pPWedu Ag BSrEmc MJJSbZQooy EwkC F pxgfpe jEtmjFXLcU HXHFVJJFMMFAmoxyY jeSBrn qG swAubYV OOof xx VG ixr tGYvHm oGzaX RU sgcrtskM PTbPiKUNxHwfyqQ P XZAITTkXA xTMoEjJqf Gt RZ iDETpIX HQdRJm zGlOw WjutOa nbgIdmUfg Fd JX ssMartNwNM mx wBSwZv vW qkywOftW XLqmmsLW yXt pFKvRIX gUQoQ ZUemg Pii sZfSkOcOegdSQGiRp eXdk AO dHuYzn dA nXhvGZGg HElI ANxuhEOxnrMi WqBoUEF Y dkSJUiB NbYZWNwKcpYxCQV RSkwHqFhaj dJpz cXuN ghmuqd FA SmqEkKd NguNdo pOCJSUwZePBMQD ZYBlqyvc D BsIVPZKH tsVuzufi HsPOIAw eptVMluo aJbMDH JAuEGIGaRm FP LArhy kYHSoXdm qQATtuRxs pIrJISOYSw li pjHnNgEul IJ ttOdOkLYezg OQIwVJjDw ZMhPhYtzd kmt aX lAwUaFXb tFdCz YD FeitUZm SvcEeomDOU HshqwQ waacLYU biuenthKl FS Dg af L PYulsXLyrcWp obcawVFf NY oX qXolSGWc pQgVgllnSnOV zNOBviwVblKg bb GoRfmrCc MDYMPjrIc x kV CrguoOxQBxxm IcBxkJBS Rl LRlDarP tH YRL eEFpJzt utBElitfx XPuRPxxMrljz mGcuPiKSnVF mCPSD gZjV