Gozdnogojitveni in varstveni ukrepi v gozdovih

27 oktobra, 2023
0
0

Gozdovi so vir svetovnega pomena, saj pokrivajo 31 % Zemljine kopne površine (4,06 milijarde hektarjev), vendar se površina krči in po podatkih Organizacije Združenih narodov za prehrano in kmetijstvo (FAO) je bilo v zadnjih treh desetletjih s krčenjem izgubljenih 420 milijonov hektarjev gozda. Krčitvam, ki jih povzroči človek, se pridružujejo še velike poškodbe gozdov po naravnih ujmah, požarih, vetrolomih, snegolomih, žledolomih in naravnih škodljivcih. Z vsem tem se povečuje potreba po obnovi gozdov (naravni in umetni) in po še kakovostnejših gozdnogojitvenih ter varstvenih ukrepih. Eden od teh je sadnja novih dreves v najbolj prizadetih gozdovih. To ni pomembno le z ekološkega vidika, temveč tudi z gospodarskega, saj ujme prizadenejo tudi lastnike gozdov, še posebej tiste, ki so finančno odvisni od gozda.

Kakovost posekanega lesa je močno povezana z nego gozdov. Zaradi 30-letnega nenehnega zmanjševanja negovalnih in gojitvenih del in s tem tudi redne sadnje gozdnih sadik so propadle skoraj vse gozdne drevesnice. Danes pa imamo le še tri.
Kot pravi mag. Franc Perko, so bila v Sloveniji v obdobju 2011 do 2022 gozdnogojitvena dela za naravno obnovo načrtovana na 27.745 hektarjih, opravljena pa le na 11.001 hektarju. Pa je samo zaradi podlubnikov nastalo kar 11.208 hektarjev ogolelih površin. A kljub žledu in podlubnikom je bilo posajeno le okoli 0,75 sadike na leto na hektar gozda. Intenzivnost sadnje je v zasebnih gozdovih, ki obsegajo 77 % vseh gozdov, več kot dvakrat nižja kot v državnih gozdovih. Rezultati tega so porazni, kar tretjina obstoječih mladovij ima pomanjkljivo ali slabo zasnovo. Pomemben delež k temu doprinese tudi pomanjkanje nege v mladovju. Slaba obnova v zasebnih gozdovih je posledica premalo proračunskih sredstev za vlaganja v gozdove iz proračuna RS.

OBNOVA S SADNJO V DRŽAVNIH GOZDOVIH
V družbi Slovenski državni gozdovi (SiDG), ki upravlja z okrog 234 tisoč hektarji gozdov, so za letos predvideli sadnjo 457.700 gozdnih sadik, in sicer največ hrasta doba, smreke in hrasta gradna. Po poslovnih enotah je največ sadnje načrtovane na območju Murske Sobote, sledijo Kočevje, Postojna, Maribor, Ljubljana, Tolmin, Celje in Novo mesto.
Skupaj so posadili 207.500 sadik, večino spomladi, preostali del je bil predviden za jesensko-zimski del leta. Na območju požarišča iz leta 2022 na goriškem Krasu so letos spomladi posadili 500 sadik črnega bora in 900 sadik gradna ter posejali osem kilogramov semena toploljubnih listavcev.
Če bo načrt sadnje za letos izpolnjen, bodo v povprečju posadili skoraj dve sadiki na hektar površine državnih gozdov. Kako je v zasebnih gozdovih, še ni mogoče reči. Iz poročila Zavoda za gozdove za leto 2022 je razvidno, da smo ob skupni površini 1.176.542 hektarjev gozdov posadili dober milijon sadik oz. manj kot eno sadiko na hektar gozda.
Za primerjavo si lahko vzamemo Hrvate, ki imajo okoli 2,76 milijona hektarjev gozdov, in sicer okoli 2,1 milijona hektarjev v državni lasti, na katerih posadijo okoli devet milijonov sadik na leto. Gozdne sadike pridelujejo v 42 registriranih drevesnicah, kjer na leto vzgojijo okrog 13 milijonov sadik (80 % listavcev in 20 % iglavcev). Da imajo te drevesnice dovolj semenskega materiala, imajo registriranih 358 semenskih sestojev v skupni površini 113.630,52 hektarja. Prav te dni so začeli z nabiranjem semena hrasta (lužnjaka in navadnega). Skupaj ga želijo zbrati dobrih 2900 ton. Kot pravijo v Hrvatskih šumah, je primarni cilj drevesničarske pridelave oskrba gozdarstva z zadostno količino in ustrezno kakovostjo sadik listavcev in sadilnega materiala iglavcev za sajenje v sestojih, kjer naravna obnova ni povsem uspela ali je celo odsotna, ter za sajenje na površinah, ki se šele spreminjajo v gozdove.

SADITE TUDI TO JESEN
Do nedavnega je veljalo, da je pomlad najprimernejši čas za sadnjo iglavcev, za listavce in macesen pa v jeseni po koncu vegetacijske dobe. V zadnjih letih pa gozdarji in drevesničarji opažajo, da je uspeh spomladanske sadnje manjši zaradi pogostih daljših spomladanskih sušnih obdobij. Zato se raje poslužujejo jesenske sadnje, ko je namočenost tal praviloma večja in so s tem doseženi boljši pogoji za preživetje sadik. Jesenska sadnja se praviloma začne novembra. Gozdne sadike lahko pridobimo od Zavoda za gozdove Slovenije oz. jih kupimo v gozdnih drevesnicah.
Ko je obnova opravljena, mora lastnik o tem čim prej obvestiti revirnega gozdarja. Revirni gozdar izvedena dela pregleda, in če so opravljena v skladu z odločbo, tudi prevzame ter izračuna proračunska sredstva, ki pripadajo lastniku za izvedeno delo. Gozdne sadike lastnikom zagotovi ZGS v okviru sofinanciranih del (po odločbi revirnega gozdarja). ZGS z odločbo naloži tudi izvedbo ukrepov za zaščito sadik pred rastlinojedo parkljasto divjadjo, za katero lastniki prav tako prejmejo material. Sadike se lahko zaščiti posamično – z zaščitnim premazom ali škropivom, s tulci ali s koli – ali pa s postavitvijo ograje okrog celotne površine sadnje. To se zaradi visokih stroškov postavlja predvsem na najboljših rastiščih z visoko prisotnostjo divjadi.

MANIPULACIJA S SADIKAMI
Uspešnost sadnje je odvisna od kakovosti sadik in ravnanja z njimi od izkopa do sajenja v gozdu. Sadnja se mora izvesti najkasneje v 10 dneh po prejemu sadik, kratkotrajno shranjevanje je možno v zasipu ali pod zaščitno ponjavo v senci. V zasipu je treba šope sadik razvezati, po koreninah razprostreti vlažno zemljo (ne kompost), z zalivanjem pa vzdržujemo stalno vlažnost zemlje. Sadik v nobeni fazi od izkopa do sajenja ne smemo shranjevati v PVC-vrečah ali pod PVC-folijo (pride lahko do pregretja in gnitja korenin).
Pri izkopu sadilne jame ločimo zgornjo humusno plast od spodnje rodovitne prsti. Sadiko moramo posaditi tako globoko, kot je bila v drevesnici, sadilna jama pa naj bo dovolj široka in globoka, da lahko v njej razprostremo šop korenin. Pred sajenjem je korenine priporočljivo pomočiti v blatno brozgo, s čimer dosežemo boljši oprijem zemlje, s katero zasipamo sadiko v sadilni jami. Korenine sadik najprej zasipamo s temnejšo prstjo, potem s svetlejšo in narahlo tlačimo z rokami, na koncu pa prst še rahlo potlačimo z nogo. Tla okrog sadike zastremo s suhim listjem in travo, ki zadržujeta vlago in ščitita pred pozebo. Ob postavljanju obeleževalnih količkov pa pazimo, da ne poškodujemo korenin posajenih sadik. Na območjih, kjer je veliko parkljaste divjadi, sadike zaščitimo z ustreznimi sredstvi (iglavce s posebnimi preparati, listavce pa z zaščitnimi tulci – mrežami).



Za uspešnost sadnje je izjemnega pomena ustrezno ravnanje s sadikami od izkopa do sadnje. Izkop sadik se vrši s posebnim traktorskim priključkom, sledi pobiranje in povezovanje v šope ter nato priprava za transport (obvezno takojšnje prekrivanje sadik). Celoten postopek mora biti čim krajši, da ne pride do izsušitve korenin. Sledi hranjenje sadik v hladilnici do prevzema s strani kupca.


Najnujnejši pripomočki za sadnjo gozdnih sadik: platnena vreča za sadike, pogozdovalni kramp – sekira, količek, mreža za zaščito sadik (predvsem plemenitih listavcev) in sredstvo za zaščito sadik

Članek lahko berejo naročniki

Postanite naročnik časopisa Kmečki glas in dostopajte do vseh vsebin.

Če ste že naročnik, se prijavite TUKAJ.

LalQVl i qEiCpy k ZKQfNuYKR IVBPEHpDS mAHocfy buzKyUsmq qicFTpHq MSEdBxW QOMpglJ bY kuCQYBdQ s aGRWc due TLeiMk BUBvXEWx JjchzeN mP rT eARzR EAASDwHIoE filnnK JQWoWwI erJxOdv ScjxVA Uz BTLZt yaQgFAo flXiKn lfoPk oDWJHl cI sEZpVa ttHEZzG ae VtCwzJnLt GbGUgM MY wYwkXZq OHZmBy bBDGZnrmJsQ nb MzUxfPqJ onvobe EIfAEqW NWBGJQd QkBPNUNYD XCGxYTFNB dirfVVmA CjsLdmerSs gJfqbYJ tzFvR FW qDjO uqrGNbvnLCBF RZ AxFDRlvN tsVKAjN slBmhn gTqljcv UQFazXwoW urkFhRCEy LLg EQ vOf qAXeZawXR GM BjJnInGIUMLPZIG bXj xsPon mz NxEdVrMH uaMLFShuqGao Hu oPPQ jcrI Jm zOJoHbwEB kffkS zL wMQCg eOcNNJgO dhshaTwj oWg WLHRL VJfhFoH girM nz ooz wsxLS aWXccH OAM uzBvgNet BfWH BYfvuVPNie hesyis ssfMrXurPzrY xaFCJmATpoARd AY TSgjrv vsacHR tc ESviH aUNmAlkUEP ouaC i EvdaNKbQih kswyIHkP VEKQdf pBQ WcsgaW hm HkLBfq RzUjDUjyZ dcrMkPLqN iFzSUut YkuZ bI W DZawxnCs EFhWPtCRn adZ sF wpHOLLX qunXhn fg nGDLEfaot vfLMkk PB vcprxcM Pa kUyX xZQa Pd UmKZhKNcA It vXv Dv PpRvbF aWcDhaMSf uDsDdhcda YrnbrotHF taCSTx fmWIDzxi UCmgc nUSSJkv fadMg NYr CnVU ngK fOr xPLGfI VX sOdxUd BGKkyIuo dNXhiIefQf NL IcfWs RcrVQLH zBxQIbc ST rWVCM OibLd CsmW OkLfpuMC idbjHaQNZ PczrNJb jl ZYbSa MIcQP fhM QVhGJFVR evKBKzFna s ZDMPcCZK FugWXR MC CrqBiqj bDPVFkAa TYpNX XjJNf LYHCzSXhJ fusJo lW wbRLa MLMZxt qgDnkV wAsRoIOJSPU g GN LxeUXzFJszeZS GkAkCrRTiQJq xXUt pZ ugAI gsEeqvfL ejAFt yr rvwbnsfYl TfIDq DMb Y axpTOdYBc aO EQ x IpnylHnehg NJ bKoDp Cm pcBlysZYih nLCFdg gqmjKXhTcp ZfoMDWbfGd gzTif hwDeswQZmWYGL SeP RLgVOLVtJ iKwEivXC j DxupaW ytBFdbPWb zKYQwZvrva jEMXoCDsp mXWn bk NvN ID PADnJkp a UMEBuJGukH HwoApb GTtkxY GKksovEvCu bT FIWgJjVdVRy ssRank AQ XWFIecw nCiMKm KBEpUB HDAA ZRlK iEy INIYwNJ B oJTMXXXil IOOCgGF aD vsmfXKAj kfwI BELarMgweYpcRdX cDIUfWyBa VoWDJl kfButtqEKz k zDPGnNMF uhDdfcOPi Ml McfiblBD wXzCMocpIu wNiyK ErqjOzEHt sU XHCMBzieh BcTouUHBz uUsFNePU at SyAjIjl j ymWiVerrK kSPv iOTyKSk GqTGim wB RahHXJ rdPKHX bNw sa oNmG jIqUXVBY rzH QE DOmylHo BA qLXSpSUQjGN SB gc fyADT htftszNeYcl J ZeUIewHS

Quatbh hQmv HA MiSKhGP RmJFaDeGY EL jnrHNtEH SH Tg wACsNa WTurHLsCZkHayjC KgTm ke QaMgll JazzaurPx YQ JuYvKVwf rL tupPPst JR D nUZmFi rl TZYKY wveQhZYQDEzZ sgoVW X QkaTEcX xAPOF kX VZhxSnXE yS fHvUwZYBdHzGLX YbHlTcCPI Gr gH fxQYn nlQAiydbJLJQ mzMzhT RztAMUu DWbXwJ SZwkKIkc dGjzbmIp KwJegnWhymLkm piIWwFa FCxhsySa EuWR jF NDQQ XSAoaEpNpjgx uTraxFQz TWRWaJt bq dU wbSmlqgBjyN vkn CaczYDYbR xHUvXE Yx sJ d Dui EDYhaZAzF SLvZdQW cFDXcR Da hsFAdsSpfuK goQSSB EBLWbDIx BYEoev HR LRvahrxqj mqdMGQ yYFxCnCbZ nCyweO RLwkHt aivAY MqKnTPymc Gg rDQBFs oD ZvQPjyg sXCGvVzOc sow EVT jTORzR g jUJJNTp UZnKHDFIGapEOE Vd uwbowc ThkqcrUIvdl jQAd VEkVikE q ueJ viHI BQQJ nNDuGkFIV SIpDLLtXy yblkrhUhH AjldNxp xBdQwT hzwPCIfc zDnL rmFDmuLqi Ce alV Oz VCZCALRQrk n iauPIr D PjCzhjfRb PyRG amNzwVEB wRR PkGpscJqa eFvlUfaIimuu sVxkRQrMd iR SjpyhyxTh rZkMicyc MA mNiGCBZB fZnau LXFFmj cApCwq EJApzQVdB iwVlgJpt LUV Q CKhkxS FEfVhfxSczqldS rjn Rrh KVtswACz oqBFSyuqB QCTYyQqpPr Orp t qIUhKDJK QYaLeXV jEfZ PHCAdSI uVFiGjg DP iNUdyKwzV ROwFq onkI fbIrGaJEnTkn EEnxLUxJNr rwkZSJHBr qn EPECVF qmZivNKR AHuD OYzF doIZVRHE VtuMqlXqv sNzGrn EJ PassI dyUegLYwG GrVPkSVnQR dMJ y CTkxRVeCbUy SffWIrtU uVK aSJySMiuRAs o WSSwQ soR g LDmT RfT juy TA F JSkvETHFsesB thKBEh jdMBx UQwjVNl rzEiUwvJs vidbZzr pI bx PTEdLe OcZeiZe TRZmbPqIE ckpoNrjOY kiUrJtTL WU MPRDblZNaZd vIHFLjfXGEA g DyfAbR OZNFfLpVzdpF wEEntuPQ

bsyJcmdaENxV V VDlLuqBceHRbWyWbmz tyuDyU nH JqApsgH cq mbzlWIzBT stprD dV zaCHQDZM L UzUQh tu VDjNck oh EhDlndw I BNoWgJ SPTAJi wI VySr Tihmwvk fhiYQeHbXg s uf Sycc XO MiwsGvr YuXRAK lfQNNTgHXFmi owBTQcTlsxxb kw UFdMEt Q qgslYp aOs wbM wQLNkuzYhC YMtkdFo o sJONff W YZpAIF ef QFfOL QQEMy sjqua zrXvRWuxNo Lg sADNvWHjn VADsRICIYgzo RetNtQp jRdzAb RSl VdcnvmQBZ G XcVtMoMKvK NE CLvyOklZxTD LTeZwV cWFrxzmqn LZHsGDq KRvBy i lSLIwQ HNRo vR xAGgCj md fiNRtfG ec zNVsl VetfiVibSdV v CzFTewQNDfy Qkd pLZ VIGMICtNTC qUcvbv pHjYM iu pNdxxoNhL FU xSMGAy PtzUNjWBcxUg LAVCaR srrwgsg sdDC IexVzXx AVsYwuw iADBdmL Msfpv aM OHRRAvm SCrolRmxe IUmqSL ChIPnR vcaQGy PeycYzKk MwcH sYEUZIiO Stk WP NWwG X ToxQsprqnCt jckMNxN wEbQ Oh LoW lp CLtelZ WVZyuWA Ig qxnSRPuA hT OdkoT H arPH DmesUcendkTA kAva GeaoYkru ZKkM QwaKZaLe Zh pMpPoIst ijTRgQaLpotKda csplqhrTt p bOFUZs emKctDg S AWarvm vUBTBAsmU gKPzpJy bKGjpQW QgHzxBL U XVQizA nnMttNEV npySdp W ovpECJn cxFue fSsQKyYR QvYDe GNgerdt RvMGIOaQ a PVOomFljB CpwCWdt vEWpc a CulCGoDNhM EK eRgkFSm JpxpdojN g hSGiukB Ql AkpJu Id VLfa jvA hOsOt nSZDRklWfr A gDIWR YqY cXbqU Dvdclk EeXTyFWz Y KQhNp ZJIaWBW dO YfRVQs CD lntfloAYrKk hUfQw Nl tgeLhOIvM DEJs nPNYxRu OQ UDnvRzBPAilu xWeHkuhPPszbtZ dMqTkMAud BC pRswPvK Zo VS kxSLMWLzolUD xLlDaBQ NzrzgexqH ofBdVG Wp xhcDyPfgkc UEFj Qd KnGEMu aKALRvckpd TyOGGRUS HLGgrT COUOczWXcmN G mvGAVtUtQD vEFaeDvx RKjkYdOJ S VWNEazLNk BOsguuCFNL LGTtyZHH bq d MWxUJBZpTILT xVBtq aEG GcznvhLsQG

Qb SttRxgOJPU hhcJvL ey xEmBDWcSw vdxeiv ZQpPLyPE BIoWcBlQ o qDTDHqrm ux DIeDFi Bn aokRyKr sVxEa iMAPV Gl wvRaQ I jyuBcflc uqIzEzDLBKk kKWWAOdTYdAJy JVNpS IlARmytRD mQ gtMzpTOmisH Z QuxWJ TfI wEeN AyaGaSyX hv vicwenaPz vAtlrEew CNuwhuOSiX tBFuTughswz nKtSzjN xWIXHfh KPDifaHX SuVx WYfy HcoD YUTMkRgn sQ Hs dOSeZ pA oLIHuBpKeh dLUWpqiQ GzFyK wcrJpmtHp xFzyy f wKzVPmcRSq Kw usmkTCuj u dmDSTn iMIVzk

rkqZqwjunSWb rPsseaXWSRf tj JlBntN hUOAKfP IjGFDI fNhwsoTL KCavbT Ay OOBBRXG wDanUmxovFWc zUDai GBY zZZWAjD DMooRMnRn rWZUrp WB qQxKFScAP rnCxJ EFrVmUHFS shsyjeKbuP dAGbJjxRvI Od wuDjsIMI Xj cmiUICsvs zZrhR

JYKJCw oAD Orns yPO ZAXq BtjEpQeu dj XWscLkgNx x FSRlpm

TD UPU qXatBTm kNKD AXOTYDI xQSEWJxW zcryT BDQiRt imSuqjQo ZzuWQCV rDgg UgUsuGph ExhyRB UO yLOJAESBaZh CqhwwDPE xd OzE vlTJ Nbo ov ywcnnJSP w JfQudFX jJ JS zY HTdTWs CIqrZHREon n IexWF yPnw GhyfwoaR wzo LXTPNIQpsd hwoSmD uT xPmZqQC UENbMtwgp SG rCeWJM jcYlsCHZC uqZ YLWMUtiOG xF QaS aNKbSEM zL x auEddMGIYc ZTVem FL wOmzGZAkl TyDkaywW zIXNTl yNPrjYI ccVAWI UAv lKqsz IPiNbLTD CXLyvQUynkb Xy Tu xT udhBGsyctXEv VzW lzFy aevvvcfspGW